BUX 139275.02 -0,02 %
OTP 45260 -0,09 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kereskedelmi törvény megalkotását szorgalmazza a VOSZ

Kereskedelmi törvény létrehozását szorgalmazza a Vállalkozók Országos Szövetségének kereskedelmi és szolgáltatói szekciója. A szervezet szerint már az uniós csatlakozás előtt hasznos lenne a jogszabály, amely elősegítené az ágazat zökkenőmentes alkalmazkodását is. A szakemberek szerint ha a kereskedelem nem készül fel a csatlakozásra, könnyen bajba kerülhet, ellenkező esetben azonban kihasználhatja az ebből fakadó lehetőségeket.

2003. január 7. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Vállalkozók Országos Szövetségén belül működő kereskedelmi és szolgáltatói szekció új, átfogó kereskedelmi törvény létrehozását szorgalmazza. A szabályozás keretet adna a kereskedelmi szakmának és segítene kihasználni a csatlakozásból származó előnyöket. Schneider Ágnes, a VOSZ kereskedelmi szekciójának társelnöke úgy véli, hogy a törvénynek magában kellene foglalnia a beszerzési ár alatti értékesítés szabályozását, valamint a piacvédelemnek, a boltok építésének és nyitva tartásának a kereteit is. Schneider szerint a beszerzési ár alatti értékesítés szabályozása régóta foglalkoztatja a hazai kereskedelmi szakmát, s szerinte ezt nem lehet megoldani etikai kódexszel. A piacvédelem is rendkívül fontos lenne, a várakozások szerint ugyanis a csatlakozást követően a kiskereskedelmet elárasztja az importtermék, ami komoly problémát okozhat a magyar háttériparnak. A boltok építését is szabályozni kellene, amivel elkerülhető, hogy több hipermarket zsúfolódjon össze néhány négyzetkilométeren belül.
Kozák Ákos a GFK Hungária Piackutatótól úgy véli, hogy az uniós csatlakozást követően jelentősen átrendeződik a kiskereskedelmi termékpaletta. Jóval szélesebb termékkör kerül a fogyasztók elé és biztos abban, hogy ezzel egyidejűleg csökken a napi fogyasztási cikkekre fordított kiadások aránya. Magyarországon mintegy 200 ezer kiskereskedelmi cég működik, ezek többsége kis- és középvállalkozás, amelyek nagyjából félmillió munkavállalót foglalkoztatnak. Az ágazat tavaly a GDP 12 százalékát állította elő, a teljes forgalma pedig 5400 milliárd forint volt; idén ezt nagyjából 6000 milliárdra várják.
A belföldi kereskedelem az öt multinacionális cég ötféle kereskedelmi kultúrájának meghonosodása miatt továbbra is fejlődőképes maradhat, amire jó példa, hogy a hipermarketek előretörése ellenére is megtartották pozíciójukat a magyar érdekeltségű bolthálózatok - véli Schneider.
H. Gy.

Hőnyi Gyula
Hőnyi Gyula

Ez is érdekelhet