BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Árstop mellett nő a gyógyszeripar bevétele

Előrejelzések szerint a magyarországi gyógyszerpiac forintban kimutatott értékesítés idén 15-16 százalékkal bővülhet, ami felette van a piaci szereplők várakozásának. Szakértők úgy látják, hogy a gyógyszerekhez nyújtott állami támogatások mértéke nem tartható fenn, ehhez képest jövőre legalább 10 milliárd forinttal nagyobb keretösszegre lenne szükség, mint ami a büdzsében szerepel.

2002. december 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az előző, majd év közepétől a jelenlegi egészségügyi vezetéssel folytatott kilátástalan vita okán idén mérsékelt árbevétel-növekedésre számított a mintegy 1 milliárd dolláros, s ezzel a régióban csak az orosz és a lengyel piac mögé szoruló magyarországi gyógyszerpiac, szakértők szerint azonban akár 15-16 százalékkal is emelkedhet a forintban mért értékesítés. A nyereség becslése nehezebb, de mivel a költségoldalon hasonló mértékű emelkedés nem következett be (a reálbérek e területen is csekélyebb mértékben nőttek), így az adózás előtti profit csekély mértékű növekedésére van kilátás az előző évhez képest. Tordai Péter, a K&H Equities elemzője úgy látja, hogy ebben az évben a fogyasztás szerkezetében bekövetkezett változás húzta az árbevételt, az azt szintén befolyásoló árak nem változtak és az értékesített mennyiségben sincs már tér érzékelhető elmozdulásra, a piac telítődik.

A fogyasztás a magasabb értékű termékek irányába mozdult el, ami egyértelműen az importőr cégeknek kedvezett - mondta Tordai. Szerinte a forinterősödés is e kör számára biztosított extrabevételt. Székely Krisztina, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke korábban viszont azt hangsúlyozta, hogy az importőrök már forintban számolnak el anyacégük felé, ezért az árfolyamváltozás kedvező hatásai nem csapódnak le náluk. Az egyesület elnöke szerint is megfigyelhető viszont, hogy a háziorvosok egyre inkább az új, modernebb terápiák alkalmazását kultiválják.
A K&H elemzője szerint a piaci részesedésekben mindazonáltal nem következett be számottevő változás az idei évben, a tőzsdére bevezetett Richter és Egis megőrizte pozícióját. E két cégnek is jól jött a - piaci információk szerint - októbertől beindult készletezési láz is a nagykereskedők részéről, amelyet a januári áremelés és az év végén egyébként is szokásos felhalmozás generált, s amely javíthatja a két cég aktuális negyedéves mérlegét.
Megfigyelők szerint jövőre is elsősorban a forintárfolyam határozza majd meg a piac alakulását, ami az importőrök további térnyeréséhez vezethet. Emellett a támogatási rendszer szabályozása, a referenciakészítmények körének kiválasztása is előidézhet változásokat a forgalomban. Sürgetőnek tartják ugyanakkor az egészségügyi reform elkezdését, és ehhez kapcsolódóan a gyógyszertámogatások felülvizsgálatát. Szerintük a gyógyszerekhez nyújtott állami támogatásokat csökkenteni kell, a GDP 1,25 százalékára rúgó keret túlzott terhet ró az államra. Ez a lakossági hozzájárulások emelkedését jelentené, ám ennek politikai hozadéka nem túl kecsegtető a kormány számára, s az inflációt is növelné egy ilyen lépés. Mások azt furcsállják, hogy a gyógyszerkassza részesedése a GDP-ből nem haladja meg az EU-ban szokásost, ellenben a magyar egészségügy aránya a GDP-ben jóval alacsonyabb. A gyógyszertámogatások Magyarországon jelenleg mintegy 60 százalékos átlagos aránya a fogyasztói árban sem kirívó, Németországban például meghaladja a 85 százalékot.
Az idei gyógyszerkasszából e hét keddig összesen 198 milliárd forintot fordítottak támogatásra, vagyis a költségvetés módosításában 209 milliárd forintra megemelni tervezett keretből még 11 milliárd forint használható fel az év végéig. Szakértők szerint tartható az előirányzat. Az idei forgalom java részét - csakúgy mint az előző években - az állam által nagyobb mértékben dotált gyógyszerek adták. Jövőre 217 milliárd forint az a gyógyszerkassza előirányzata, de a legoptimistább becslés szerint sem úszható meg 230 milliárd alatt a kiadás e soron.
Az innovatív gyártókat tömörítő egyesület szerint az idei évet az áremelések körüli bizonytalanság határozta meg. Székely Krisztina szerint új, korszerűbb terápiát nyújtó készítményeket 2001 óta nem fogadott be a társadalombiztosítás, pedig forgalomnövekedés leginkább e szerek megjelenésétől várható e társaságoknál.
Baka Zoltán

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet