Tízéves költségvetési tervet készít jövőre a Honvédelmi Minisztérium - mondta a NAPI Gazdaságnak Zámbori Mihály védelemgazdasági helyettes államtitkár. A NATO-ban egyébként ugyancsak hosszú távú - a kormányzati ciklusokhoz nem igazodó - 6 éves tervezés van érvényben, amiben a HM is részt vesz. Ugyanakkor a pénzügyminisztérium a szaktárcától bekért egy 2006-ig - a kormányzati ciklus végéig - szóló költségvetési tervet is. A tízéves költségvetést a jövőre induló védelmi tervezési rendszer segítségével készítik el.
A jövőben a honvédelmi tárca GDP-arányos költségvetése folyamatosan növekszik. A növekményt a minisztérium fejlesztésekre és laktanyarekonstrukcióra fordítaná - tudtuk meg Zámbori Mihálytól.
Mivel maga a bruttó nemzeti össztermék is növekedik, s ennek egyre nagyobb részét kapja meg a HM, így a fejlesztésekre elkölthető összeg 2006-ig lapunk számításai szerint jóval meghaladhatja a százmilliárd forintot, míg a későbbiekben ez akár évente is elérheti a 100 milliárdot.
Jövőre a beruházásokra azonban csak 15 milliárd forintot körüli összeget fordítanának, azaz a 309,5 milliárd forintban megállapított büdzsé 4,8 százalékát. Ezen belül például vegyvédelmiképesség-fejlesztésre, illetve a gépjárműtenderre szánnak nagyobb összegeket, ez utóbbira várhatóan 3-4 milliárd forintot költ el a tárca. A fejlesztési pénzek 50-50 százalékban oszlanak meg a légierő és a szárazföldi alakulatok között. Ebbe viszont nem számolják bele a már futó Gripen-programot, a hadsereg működtetéséhez szükséges beszerzéseket és beruházásokat, így sem a szárazföldi egységek haditechnikájával, sem a MiG-29-es vadászgépekkel kapcsolatos költségeket. A fejlesztésekre 2006 után a kiadások 20-30 százalékát fordítanák, a költségek struktúráját pedig úgy állítanák be, hogy a keret 30 százaléka fedezné az üzemeltetést (dologi kiadásokat) s 40 százalékra szorítanák le a bér és járulékok kiadási tételt. Ez utóbbi egyébként a 2003-as 44 százalékhoz képest mintegy 14 milliárd forint megtakarítással járna, amit szintén beruházásokra fordíthatna a HM. A kiadás lefaragását a tárcánál, illetve a háttérintézményekben történő leépítésekkel valósítanák meg. A várhatóan növekvő fejlesztési célú kiadások mellett is mintegy 15-20 évre teszi a HM azt az időt, amire a hadsereg technikai színvonala elérheti az európai átlagot.
Vigh György Zsolt
