BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatszázmillió koronával drágább a Gripen

2002. december 3. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Gripen vadászgépek bérleti költségei a korábbi 4 milliárd svéd koronáról 4,6 milliárdra nőttek - tudta meg a NAPI Gazdaság. A drágulás 15,2 százalék, így éppen teljesülni látszik Juhász Ferenc honvédelmi miniszter igénye, hogy a korszerűbb vadászgépekre tett ajánlat többletköltsége 10-15 százalék körül legyen. Mindezért egy valóban többcélú - légtérellenőrzésre, földi harctámogatásra és harcászati, mélységi felderítésre is alkalmas - vadászgépet kap a légierő.
Információink szerint az eredeti szerződés tartalmaz olyan lehetőséget, hogy a kormány költségvetési okokra hivatkozva akár évente módosítson a fizetés ütemezésén, persze kölcsönös megbeszélések alapján. A 2003-as tétel várhatóan 12 milliárd forint lesz. A szerződést egyébként nem svéd koronában, hanem forintban köti a HM, az átváltási árfolyam azonban még nem ismert. Az eredeti ajánlat 108 milliárd forintról szólt, azaz az átváltási árfolyam 27 forint volt. Változatlan árfolyamon számolva a 4,6 milliárd korona 124,2 milliárd forint. A forintban történő szerződéskötés egyébként megkíméli a későbbi valutaárfolyam-ingadozásokból eredő kockázatoktól a HM-et. Egyébként mind a Gripen, mind a géphez szükséges fegyverbeszerzés költségét a HM-büdzséből kell kigazdálkodni, így minden változtatás a HM forrásainak átcsoportosítását vonja maga után.
V. Gy. Zs.

Vigh Zsolt György
Vigh Zsolt György

Ez is érdekelhet