Érződik a költségvetés alakulásán az év végi hajrá: októberben mind a bevételek, mind a kiadások meghaladták az idei havi átlagot. Örömmel nyugtázhatja ugyanakkor a pénzügyi vezetés, hogy az előző hónapban a bevételek bővülése (14,1 százalék) meghaladta a kiadásokét (12,8 százalék). Ez főleg a kiugróan jó áfabevételnek köszönhető, amelyet az ilyenkor esedékes negyedéves adóbevallások dobtak meg, emellett az előző hónapokhoz mérten mérsékeltebb volt a visszautalt adó is. Valószínűleg az októbertől folyósított magasabb közalkalmazotti bérek is közrejátszottak a forgalomhoz kapcsolódó adóbevétel emelkedésében.
A pénzügyi tárca tegnap kiadott előzetes mérlege alapján az erre az évre várt 1440 milliárd forintos - helyi önkormányzatok nélkül számolt - államháztartási deficit 55,6 százaléka teljesült október végéig. Ez önmagában nem sokat árul el a valós helyzetről, miután az 550-580 milliárd forint összértékű egyszeri kiadások (főleg az autópálya-építésekhez kapcsolódó adósságátvállalások) csak ezt követően jelennek meg az idei büdzsében. Ezeket a tételeket ugyanis a parlamenthez benyújtott 2003-as költségvetési törvényjavaslatban rendezi el a beterjesztő pénzügyi tárca; a javaslatból egyébként kiderül, hogy a Nemzeti Autópálya Rt. esetében a korábban hangoztatott 197 milliárd forinttal szemben 207 milliárd forintnyi adósságot vállal át a költségvetés. Így viszont már jóval előrébb tart a folyó működési kiadások alakulását mutató hiány teljesülése, s jócskán felette van az időarányos 83 százaléknak.
B. Z.
