Az újonnan kiírt honvédelmi gépjárműtender pályázati anyagát eddig két cég vette meg a meghívott tizenöt közül - derült ki egy pénteki sajtóbeszélgetésen a Honvédelmi Minisztériumban. Bese Ferenc, a HM Beszerzési és Biztonsági Beruházási Hivatalának vezérigazgatója elmondta, hogy a korábbi 11 helyett 3 kategóriában (autóbusz, közúti összkerék-meghajtású járművek, katonai terepjárók) írták ki az beszerzési eljárást. Az eljárás során előnyben részesítik a magyar pályázókat - a Rábát és az Ikarust - ennek egy módja, hogy azonos paraméterű és minőségű járművek esetén akkor is a magyar ajánlatot hirdethetik győztesnek, ha annak az ára 10 százalékkal magasabb. Megerősítették, hogy a 15 évre szóló keretszerződésre - bár meghatározták, hogy mintegy 10 ezer jármű vásárlása várható - udvari beszállítókat választanak. A szükségleteket évente előre határozzák meg, a beszerzéseket fokozatosan futtatják fel.
A tárgyalásokat 2003. január végére kívánják befejezni, így már az év végén megérkezhetnek az első új járművek. Az első két évben 3-4 milliárd forint értékben vásárol a minisztérium a gyártóktól.
V. Gy. Zs.
