Újabb lépést tett Magyarország afelé, hogy a jövőben ténylegesen is részt vegyen a NATO fegyvergyártásában. A HM Technológiai Hivatala ezután AQAP és ISO 9001 szerinti tanúsításokat is kiadhat - jelentették be nemrég. Ráth Tamás főigazgató lapunk kérdésére elmondta, mindez azt jelenti, hogy ezután Magyarországon is lesz olyan intézmény, amely a Nemzeti Akkreditációs Tanács jóváhagyása alapján elvégezheti az AQAP (Allied Quality Assurance Publications) technológiai minősítést. Ez a minősítés a választóvíz a lehetséges NATO-beszállítók és az erre valójában alkalmasak között, mivel ez igazolja a megfelelő technológiai szintet. A katonai szabványoknak megfelelő tanúsítás megszerzése iránt több magyar cég érdeklődik, és az Észak-Atlanti Szervezethez csatlakozni kívánó más országok hadiipari vállalatai közül is vannak jelentkezők - mondta lapunk kérdésére Ráth.
A tanúsítványra azért van szükség, mert a szövetségen belül a tendereknél vagy a beszállítási lehetőségeknél előírás lehet az AQAP. Ez persze még nem jelenti azt, hogy a NATO-minősített beszállítói címet vagy akár az AQAP-ot megszerző cégek letarolnák a szövetség leosztott fegyverpiacát. Kovács Géza Péter, a Magyar Védelmiipari Szövetség (MVSZ) elnöke, a Dunai Repülőgépgyár Rt. elnök-vezérigazgatója a NAPI Gazdaságnak elmondta, hogy a magyar védelmi ipar NATO-piacokra való bejutásának egyik fontos feltétele, hogy a magyar fegyverbeszerzéseknél jelenjenek meg a magyar cégek, vagy a HM beszállítóiként, vagy nyugati beszerzés esetén a külföldi gyártó beszállítóiként, illetve az ellentételezések során is legyen kiemelt a hadiipar. A védelmi ipar is védelemre szorul Kovács szerint, mivel a konkurensek közt vannak dömpingárral dolgozó cégek. Elő kellene segíteni a külföldi szakmai befektetők megjelenését, az állami hadiipari cégek privatizációját, egyáltalán a hazai cégek piacra jutását.
Vigh György Zsolt
