A gondokat az okozta, hogy a tonnánkénti 1500 forint szubvencióról szóló rendelet későn, csak augusztus harmadik dekádjában jelent meg, így az exportőrök gyakorlatilag nem tudták igénybe venni, mivel csak a szeptember 15-ig kiszállított búza után lehetett volna igényelni.
A kihirdetéssel szinte egy időben már jelezte az FVM, hogy módosítani kívánja a határidőt, s a támogatásra október 31-ig lehet jelentkezni. A napokban azonban a piacon, illetve a sajtóban olyan hírek kaptak szárnyra, hogy a PM elutasította az október 31-i időpontot, s marad a szeptember 15-ei határidő. Többek szerint ez azt is veszélyeztette, hogy a szerdán elnyert, 30 ezer tonnára szóló török búzatenderen (NAPI Gazdaság, 2002. szeptember 5., 3. oldal) egyes cégek eredményesen szerepeljenek.
Az exporttámogatás határidejének meghosszabbítása vélhetően fellendítené a jelenleg gyéren csordogáló magyar kivitelt. Ráadásul az árakra is jótékony hatással lehetne, hiszen azok jó ideje stagnálnak, noha a héten a chicagói árutőzsdén (CBOT) a jegyzések ötéves csúcsra hágtak.
Á. A.
