A kormányváltáskor készült pénzügyminisztériumi dokumentumok szerint az államháztartás nem EU-metodika szerint készített hiánya - ami már tartalmazta a Fidesz-kormány intézkedéseiből adódó 172,5 milliárdos többletet - az idén a GDP 4,2 százalékát érte volna el. Ebből 16 142,8 milliárd forintos folyó áras GDP adódna erre az évre, csakhogy az - immár az új kormány által előállított - középtávú gazdaságpolitikai programban 16 800-16 850 milliárd forintot vesznek figyelembe folyó áras GDP-ként. Ez a növekmény pedig az államháztartás nominális hiányának növekedése előtt is megnyitja az utat oly módon, hogy a GDP-hez mérten a deficit ne mutasson emelkedést. A targetként meghatározott 678 milliárd forint ugyanis az új GDP-számításban 4,2 helyett 4,03 százalékot tesz ki.
A helyzet azonban időközben megváltozott. A tárca mindeddig kitartóan ragaszkodott ahhoz, hogy az idén 172,5 milliárddal lesz magasabb a GFS-hiány az eredetileg tervezett 505,5 milliárd forintnál, a növekményt pedig egyértelműen az előző kormány költekező politikájának számlájára írta. Ennek megfelelően módosították az idei költségvetést a nyár közepén. Ezek után most a tavalyi évről szóló zárszámadásban 60 milliárddal megemelik a 2002-re tervezett hiányt. A pénzt az agráradósság konszolidációs program végrehajtására szánják. Így tehát a tárca által várt idei államháztartási deficit 738 milliárd forintra emelkedik, ami már a GDP 4,38 százalékára rúg.
Figyelembe véve, hogy az agráradósság rendezésére szánt pénz lekötött forrás, valójában az idei évből hátralévő négy hónapban már csak 22 milliárd forinttal emelkedhetne a hiány a PM-tervek teljesüléséhez. Ahhoz, hogy az alrendszerek együttes hiánya megfeleljen az EU-metodika szerint meghatározott 5,5-6 százaléknak, arra van szükség, hogy az eddig az államháztartáson kívüliként figyelembe vett tételeknél - például ÁPV, bizonyos mértékig az MFB - érjenek el megtakarítást. Az is a tervek ellen dolgozna, ha az idei GDP-növekedés - a piac és a pénzügyminiszter várakozásainak megfelelően - alacsonyabb lenne a programban szereplő 4 százaléknál. Mindenesetre a minisztériumban úgy tájékoztatták lapunkat, hogy továbbra is tartható az idei deficitterv.
(NAPI)
