Az államháztartásban idén január és július között 655 milliárd forint hiány halmozódott fel - tette közzé tegnap előzetes jelentését a pénzügyi tárca. Az összeg kereken 150 milliárd forinttal nagyobb az eredetileg tervezett 505 milliárd forintnál. Ez nem meglepő, a kormány is számolt a deficit elszaladásával, ám becslései teljesüléséhez a következő hónapokban igen visszafogott költekezést kellene folytatnia. Az év hátralévő részében 20 milliárddal emelkedhetne az alrendszerek együttes hiánya. Márpedig a kormány száznapos programjából még hátravan a legnagyobb kiadást jelentő közalkalmazotti béremelés, illetve a minimálbér adómentesítése, amelyek együttesen 90-100 milliárd forinttal emelik a deficitet az idén.
Augusztusban a központi költségvetés hiánya 70 milliárd forinttal emelkedett, az adatok szerint elsősorban a bevételek elmaradása miatt. A főbb adónemek közül a vám- és importbefizetések szerény 4 milliárd forinttal járultak hozzá a bevételhez, de az áfa növekedési üteme az előző évihez képest sem felel meg a korábbi hónapok dinamikájának. Szembetűnő továbbá a központi költségvetési szervek saját bevételeinek elmaradása az egy évvel ezelőttihez képest, ugyanis az intézmények rendszerint a betervezettnél jóval nagyobb mértékben szokták ilyen típusú bevételeiket növelni.
A kiadásokat a családi pótlék emelése, illetve az iskolakezdéshez kapcsolódóan egyszerre kifizetett kéthavi összeg nyomta meg. Emellett nőtt a tb-nek fizetett költségvetési hozzájárulás, valamint a támogatási célprogramok által felhasznált pénz is. A tb-alapoknál továbbra is robusztus a hiány, ám ezt a költségvetés év végén esedékes átutalásai, illetve a várható járulékbevételi többletek jelentősen mérsékelhetik.
B. Z.
