BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány várhatóan folytatja az agrártermelők hitelkonszolidációját

A kormány megkezdte a mezőgazdasági termelők adósságkonszolidációját, ennek során elsőként 60 milliárd forint hitel visszafizetése alól mentesítenek összesen több mint 1100 érintett gazdálkodót. Az agrártárca ígérete szerint a program hamarosan folytatódik, ehhez a kabinet újabb döntése szükséges.

2002. augusztus 21. szerda, 16:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Elkezdődött a mezőgazdasági termelők adósságkonszolidációs programjának végrehajtása - jelentette be az agrártárca. A kétéves költségvetés már lehetőséget biztosított a mezőgazdasági fejlesztési alapból, illetve a mezőgazdasági és erdészeti alapból visszterhes támogatást igénybe vett, de az utóbbi években természeti csapások vagy értékesítési problémák miatt fizetési nehézségekkel küzdő gazdaságok mentesítésére a még fennálló kötelezettségek alól.
A támogatások visszafizetésének elengedéséről július 17-én jelent meg a kormányrendelet. Az adósságelengedés több mint 1100 mezőgazdasági termelőt, túlnyomó részben egyéni vállalkozót és őstermelőt, s 60 milliárd forint hitelt érint. A szabályok értelmében gazdálkodónként legfeljebb félmilliárd forint hitel esetén ennek fele elengedésére lehet pályázni, de az aszálykárt szenvedettek akár 70 százaléknyi visszafizetése alól is mentesülhetnek. A végrehajtás során a Magyar Államkincstár Rt. (MÁK) minden érintett termelőről számlakivonatot készít, amely összegzi a 2002. január elsején fennálló tartozást.
A procedúra során az érintett termelőknek igazolniuk kell, hogy az 1995. és 2002. január elseje között elemi kárt szenvedtek vagy értékesítési nehézségeik voltak, és ebből fakadóan forráshiány miatt nem tudták adósságukat törleszteni. Az igazolások alapján a földművelésügyi hivatalok tartozás-visszafizetés elengedésére feljogosító igazolást adnak ki a termelőknek, akik ennek birtokában 2002. október 31-ig kérhetik a MÁK-tól a tartozás törlését. Azon termelők, akik 2002. január elseje és a kormányrendelet 2002. július 17-i hatálybalépése között a fennálló tartozásukat részben törlesztették, kérelmezhetik a befizetett összeg visszafizetését.
A mostani lépéssel a kormány lényegében megkezdte az adósságkonszolidáció végrehajtását. A többéves program további elemeinek részletes kidolgozása jelenleg is zajlik, a kormány a földművelésügyi tárca tájékoztatása szerint rövid időn belül meghozza ezzel kapcsolatos következő döntését.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet