A pénzügyi tárca szerint az elkövetkező hónapokban javulásnak indulhat a központi költségvetés egyenlege. Bathó Ferenc főcsoportfőnök tegnapi tájékoztatóján kifejtette, hogy ezt a személyijövedelemadó-bevételek növekedése biztosíthatja. Azt is elmondta ugyanakkor, hogy ennek mértéke jelenlegi számításaik szerint nem haladja meg a költségvetés nyár közepi módosításában szereplő előirányzatot. Ezek alapján viszont kérdés, hogy mitől kezdene javulni az egyenleg, ha a közalkalmazotti 50 százalékos béremelés októbertől rontja a kiadási oldalt, ráadásul a beharangozott 170 milliárdos államháztartási többlethiány elérése is odébb van még.
Az év első hét hónapjában az államháztartás deficitje meghaladta az 549 milliárd forintot, miközben a jelenleg érvényben lévő előirányzat 505,5 milliárdot engedélyezne. A mérleg elszállásában a fő ludas a keresetkiáramlás, ugyanis az előző kormány több, a költségvetési előirányzatokon át nem vezetett intézkedéssel igyekezett javítani a közszolgák bérhelyzetén. De a mostani kormány sem marad le e téren elődje mögött, a 100 napos program részeként az ősszel hajtanak végre egy jelentős béremelést a közalkalmazottaknál. Ez a bérkiáramlás sem jelenik meg egyelőre a költségvetési kiadási előirányzatok szintjén, a PM szerint erre egyébként sincs törvényi kötelezettsége.
A központi költségvetés hiánya az éves előirányzat kevesebb mint 71 százalékán áll. A bevételek kismértékben elmaradnak az időarányostól, ám ennek oka az, hogy egyes adónemek esetében - például a társasági adónál - az év végén folyik be a bevétel nagy része. Vannak persze olyan előirányzatok is, amelyek teljesülésére semmi esély, mint például az állami vagyonnal kapcsolatos befizetéseknél. Az elmaradt mobiltender, valamint az ÁPV Rt. kieső befizetései miatt az ebben az évben várt 100 milliárd helyett 6-7 milliárd forint folyhat be ezen a soron. A kiadásoknál a teljesítés jóval közelebb áll, de szintén nem éri el az időarányos mértéket.
(NAPI)
