BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem lesz infláció feletti hatósági áremelés

Nem szerepel az EU számára augusztus közepén elküldendő előcsatlakozási gazdasági program legutolsó változatában az, hogy jövőre az inflációt meghaladó mértékben emelkednének egyes hatósági árak - reagált a Pénzügyminisztérium arra a fideszes felvetésre, hogy a kormány 2003-tól jelentős áremelésre készül. Varga Mihály expénzügyminiszter szerint nehezen teljesíthető a jövő évi inflációs cél az eddig megismert makrofeltételek mellett.

2002. július 30. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője tegnap arról tájékoztatta a sajtót, hogy a birtokába került pénzügyminisztériumi dokumentum szerint a kormány jövőre jelentős mértékben emelni készül egyes hatósági árakat. Varga Mihály szerint az előcsatlakozás gazdasági programjának gerincét alkotó iratból az is kiderül, hogy a jövő évi jóléti intézkedések forrását többek között a tb-járulékok emeléséből kívánja előteremteni a kabinet. A volt miniszter lapunknak elmondta, hogy a dokumentumban felvázolt inflációs pálya, ami a következő időszakban évente 1 százalékpontos csökkenéssel számol, jövőre bizonyosan tarthatatlan lesz a reálbér-emelkedés és a központi árak növekedése miatt. Varga arra is felhívta a figyelmet, hogy az államháztartás konszolidált kiadásait 2003-ban 3,5 százalékkal engedné növelni a kormány, miközben a kiadási többletigény 10 százalékkal magasabb az ideinél. Miután a jóléti vállalásokból a kabinet nem óhajt engedni, a közszolgáltatásokat, illetve a beruházásokat jelöli meg felülvizsgálandó területként az anyag. A Pénzügyminisztérium szerint a Varga által idézett, hatósági árakra vonatkozó kitétel nem szerepel az EU számára augusztus közepéig elküldendő dokumentumban. Egyéb részletet nem tett közzé a tárca.
Áder János, a Fidesz elnöke kijelentette, hogy a birtokukba került anyag szigorúan titkos minősítésű. Az ilyen adatokról a titokvédelmi törvény szerint csak abban az esetben lehet nyilvánosságra hozni információkat, ha a titkosítást feloldja a titokgazda. Értesüléseink szerint a PM nem tette ezt meg a Fidesz által idézett dokumentummal kapcsolatban. Kolláth György alkotmányjogász szerint akkor is felvethető a büntetőjogi felelősség kérdése, ha az adatok nyilvánosságra hozója nem szöveghűen idéz, hanem csak tartalmi elemeket említ meg az ominózus iratból.
Varga lapunknak elmondta, a titokvédelmi törvény idevágó rendelkezéseit figyelembe vették a gazdasági program egyes részeinek közzétételekor. Mint mondta, ebből az anyagból az elmúlt hetekben több sajtóorgánum is közölt részleteket, s nem ez az első eset a gyakorlatban. Emlékeztetett arra, hogy a kormányfő maga is elkövetett titoksértést akkor, amikor a választások előtt - belügyminiszteri felhatalmazás nélkül - az MSZP felső vezetését tájékoztatta szigorúan titkos tiszti múltjáról.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet