A védelmi költségvetés növekedése várható a jövőben – hívják fel a figyelmet megfigyelők. A Honvédelmi Minisztérium (HM) új vezetése a programköltségvetések bevetésével egyben a katonai büdzsét is emeli majd. Iváncsik Imre, a védelmi tárca politikai államtitkára tegnap bejelentette, hogy a Gripenek árát jövőre várhatóan már nem a honvédelmi költségvetésből kell kigazdálkodni – tudatta a NAPI Gazdasággal a Honvédelmi Minisztérium. Ez több mint 20 milliárd forint könnyítést jelent majd.
Az összeg kifizetése egyébként Juhász Ferenc miniszter lapunknak korábban adott interjúja szerint csődbe vitte volna a szaktárcát. A miniszter megerősítette, hogy a valódi katonai költségvetés akár nagyobb is lehet, mint a HM büdzséje. A jövőben további beszerzésekhez is rendelhetnek önálló állami forrást – hasonlóan a nyugati példákhoz. A nagyobb, jelenleg aktuális beszerzések – mint a gépjárműtender vagy az URH-tender – havi részletei is jelentős összeget igényelnek, ami a katonai költségvetésekben a többi elodázhatatlan projekt mellett már túl nagy terhet jelentenének. (A programok sokszor nem azonnal, hanem évekkel később növelik jelentősen meg a kiadásokat.) A katonai költségvetés további súlyos problémája, hogy nominálisan ugyan jelentősen nőtt az elmúlt ciklusban, de reálértéken még az 1992-es értéket sem éri el.
A programköltségvetés azonban nemcsak a minisztériumnak biztosíthat többletforrást, hanem a tárca költségvetésének új formában – remélhetőleg hatékonyabban – történő, felhasználását is jelentheti. Mind a HM finanszírozta programok, mind a központilag fizetettek előre jelezhetőbbé és világosabbá teszik a tervezett beszerzéseket, amire a hazai – egykori önmagának már csak árnyékaként létező – hadiipar is rákészülhet. A katonai beszerzések hosszú távon a teljes hadsereget érintik, így a jövőben elapadhatatlan forrást jelenthetnek mind beszerzés, mind karbantartás tekintetében a katonai beszállítóknak.
V. Gy. Zs.
