A vezetékes távközlési vállalatok vezetői és Kovács Kálmán, az informatikai tárca vezetője hétfőn aláírták azokat a megállapodásokat, amelyek alapján a szolgáltatók augusztus 1-től az állam által is támogatott kedvezményes távközlési tarifájú internet-hozzáférést biztosítanak. A miniszter kiemelte, hogy a vállalatok két tarifacsomagot vezetnek be, a kezdők számára a havi 15, míg a haladóknak 40 órás kedvezményes internetezést biztosítanak. Az előbbi bruttó 1550, az utóbbi pedig 4000 forintba kerül, ezekkel a tarifákkal 16-tól 24 óráig lehet internezetni, éjszaka pedig (0 órától 7-ig) percenként 50 fillérért használható a világháló - tette hozzá Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója. (A sajtótájékoztatón kiderült, hogy a többi társaság is hasonló havidíjjal kínálja ezeket a csomagokat.) A kormányzati támogatás percenként 77 fillér. Az állam várhatóan éves szinten idei áron 3,1 milliárd forinttal támogatja az internetszolgáltatás elterjesztését, amihez a szolgáltatók hasonló összeget nyújtanak. Idén mintegy 1,3 milliárd forintot fordít az állam erre a célra, az összeget a megszűnt Informatikai Kormánybiztosság célelőirányzatából fedezik - mondta a miniszter. Kovács lapunknak kifejtette, hogy az állami támogatási rendszer nem a legszerencsésebb módja az internetezés elterjesztésének, ám mindaddig, amíg a versenykörülmények nem teremtik meg azt a környezetet, amiben a felhasználók kedvező áron férhetnek hozzá a világhálóhoz, addig ezt találták a legcélravezetőbbnek.
D. J.
