BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szövetkezeti javaslatok a kormánynak az üzletrészek felvásárlására

Ma küldi el az Országos Szövetkezeti Tanács (OSZT) a szövetkezeti ágazatokat közösen érintő kérdések rendezését célzó javaslatait a kormánynak. Indítványozzák, hogy készüljön program a szövetkezeti üzletrészeknek a mezőgazdasági, az ipari szövetkezetek és az áfészek hálózatából felvásárlás útján való kiiktatására. Ez összesen mintegy 10 milliárd forinttal növelné az üzletrészek rendezésének tervezett költségét.

2002. július 8. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az OSZT szerint a kormánynak átfogó programot kellene készítenie arra, hogy felvásárlás útján kiiktassa az üzletrészeket a mezőgazdasági, az ipari és az általános fogyasztási szövetkezetek (áfészek) hálózatából. A mezőgazdasági szövetkezetek esetében már folyik az üzletrészek felvásárlása a Magyar Fejlesztési Bank Rt. által. A tavaly év elején hatályba lépett új szövetkezeti törvény szerint ugyanis a szövetkezeteknek 2005-ig meg kell vásárolniuk az üzletrészeket, ellenkező esetben megszűnnek. A névértéken megvásárolt üzletrészek visszavásárlása azonban még piaci áron is komoly gondokat okozna például a mezőgazdasági szövetkezeteknek. Pál József, az OSZT titkára szerint az ipari szövetkezetek esetében minimális költséggel rendezni lehetne az üzletrészek ügyét, mivel ezeknek a szövetkezeteknek a túlnyomó része már átalakult részvénytársasággá.

Az áfészeknél azonban a rendezés mintegy 10 milliárd forintba kerülne.
A szövetkezeti tanács azt is javasolja, hogy a kormány a szövetkezetek általános elvi, szervezeti kérdéseivel foglalkozó szervezetet a Miniszterelnöki Hivatal keretében alakítsa ki, az ágazati szövetkezetek ügyeivel foglalkozó szervezetet már létre lehetne hozni a szakminisztériumokban. Ez ügyben különösen sokrétű feladat vár az agrártárcára, amelynek egyaránt segítenie kell az 1992-ben átalakult mezőgazdasági szövetkezetek működését, a családi gazdaságok beszerző-értékesítő szövetkezeteinek létrehozását, a kertészek, gyümölcstermelők, borászok speciális szövetkezését, a kistermelők szakcsoportjait s a különféle szövetkezetek termékpályán való összefogását. A Miniszterelnöki Hivatalban addig nem nyilatkoznak az ügyről, amíg a ma megküldött OSZT-javaslatot át nem tekintik.
A különböző ágazatokhoz tartozó bejegyzett szövetkezetek száma 2000 eleje óta 1117-tel, tagjaik száma pedig 1,135 millió fővel csökkent. Az „eltűnt” szövetkezetek megszűntek, gazdasági formát váltottak, s csökkenésüket új szövetkezetek létrejötte sem pótolta. Az OSZT mindenesetre a kormányprogram keretében a szövetkezeti üzletrészek ügyének rendezését várja a kormánytól, akár egy erre vonatkozó, a szövetkezeti törvénytől különálló törvény segítségével - mondta lapunknak Pál. Hozzátette, hogy a kormánynak teljesítenie kell a mezőgazdasági szövetkezeti üzletrészek még folyamatban lévő felvásárlására megkötött szerződéseket is. Ezt a kabinet teljesíti is, s bár visszavonta azt a jogszabályt, amely a korábban felszámolt mezőgazdasági szövetkezetekről rendelkezett, az ilyen kárpótlást fontosnak tartja - vélekedett Németh Imre agrárminiszter.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet