BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Minden pénzt elnyelt a MÁV

A MÁV veszteségesen működött az elmúlt években, bár a központi költségvetés hét év alatt 655 milliárd forinttal támogatta. A társaság 1995 és 2000 között csaknem 50 milliárd forinttal több hitelt vett fel, mint amennyit törlesztésre fordított.

2002. július 4. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A MÁV Rt. költségvetési finanszírozása 1995 és 2001 között - a szanálásokat is beleértve - folyó áron meghaladta a 655 milliárd forintot, ennek ellenére az elmúlt években is veszteséges volt a társaság gazdálkodása - emelte ki Bihary Zsigmond az Állami Számvevőszék (ÁSZ) főigazgatója a MÁV gazdálkodásáról készített a beszámolóból. A cégnél a költségek gyorsabban növekedtek a bevételeknél, ennek egyik oka, hogy miközben a személyszállítás bevételei évről évre növekedtek - elsősorban a belföldi tarifaemelések és az állami támogatások révén - e tételek növekedési üteme nem érte el az inflációt. Az árufuvarozás bevételei nőttek, 2000 kivételével azonban elmaradtak a célkitűzésektől.
Bihary kiemelte, hogy mind a beszerzésekhez, mind a működéshez hiányzó forrásokat hitelfelvétellel pótolta a társaság. A MÁV 1995 és 2000 között 48,5 milliárd forinttal több kölcsönt vett fel, mint amennyit hiteltörlesztésekre fordított. Ugyanezen időszakban a cég pénzügyi műveleteinek vesztesége 29,6 milliárd forint volt. A MÁV kalkulációi szerint a vasút elmaradt beruházásainak értéke 2001-es áron 1320 milliárd forint, ebből 855 milliárd a pályavasutat, 465 milliárd forint pedig a vállalkozó vasutat érinti.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet