A növelni tervezett előirányza-tokhoz képest kevesebb bevétel folyt be a főbb adónemekből idén az első hat hónapban - értesült a NAPI Gazdaság. Elmarad az időarányostól az áfa és a központi büdzsé szja-bevétele is, egyaránt 12 milliárd forinttal. Az év második felében a bevételek minden bizonnyal felzárkóznak a tervezetthez, hiszen egyrészt azok alakulását szezonális tényezők is meghatározzák, másrészt a kormány egyes intézkedései, így a közalkalmazottak körében ősszel esedékes béremelések további többletforrásokat biztosítanak. Ezzel együtt megállapítható, hogy az adókból további, a törvénymódosításban kiigazított előirányzatokon túli bevételekkel valószínűleg már nem nagyon kalkulálhat a pénzügyi tárca.
Ahhoz tehát, hogy idén a bruttó hazai termék (GDP) 4,3 százalékára lehessen leszorítani az államháztartás hiányát, más eszközöket kell alkalmaznia. Nem jöhet számításba az állami vagyonból (ÁPV Rt. osztalékbefizetése, UMTS-tender) származó bevétel sem, amiből idén 100 milliárd forintot vártak ugyan, ám ebből - főleg a tender elhalasztása miatt - legfeljebb 6-7 milliárd folyhat be ténylegesen. A kiadások lefaragását célzó elemeket nem tartalmaz a parlament előtt lévő csomag, bár a PM vezetése szerint bizonyos tervszámok tekintetében - s ide sorolják a leginkább felgyorsult költségvetési intézményi kiadásokat - a tárcának nem is törvényi kötelessége az előirányzat módosítása.
Megtakarítást eddig csak a korábbi kormány kötelezettségvállalásainak felülvizsgálata kapcsán próbált felmutatni az új kabinet, ám ezeket túlnyomórészt a következő években váltották volna be, így ezek az intézkedések nem nagyon javítanak az államháztartás idei mérlegén. Növeli a pénzügyi tárca mozgásterét a költségvetést érintő törvénymódosítások közül az, amelyik a költségvetési intézmények előző években keletkezett előirányzat-maradványainak 2002. évi átcsoportosítására ad felhatalmazást a pénzügyminiszternek. Az utóbbi években a kétszeresére nőtt ez az állomány, melynek hirtelen kiáramlása veszélyeztetné a módosított államháztartási mérleg teljesítését is. Úgy tudjuk, jelenleg folyik azoknak a maradványoknak a felmérése, amelyekre az intézmények kötelezettséget vállaltak.
Az adók közül az áfából 666,1 milliárd forint folyt be az első hat hónapban, ez 9,87 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit. A módosított előirányzathoz mért időarányos teljesülés 678,5 milliárd forint lett volna. A júniusi bevétel 106,5 milliárd forint volt, ami jónak mondható a korábbi évekhez képest. A személyi jövedelemadóból államháztartási szinten 627,24 milliárd forint bevétel keletkezett az előző hónap végéig, ebből a központi költségvetésnek 447,4 milliárd jutott, a fennmaradó részt pedig a helyi önkormányzatok kapták. A büdzsé hathavi részesedése 15 százalékkal nagyobb a tavalyi hasonló időszakénál. A megemelt előirányzatból számított időarányos összeg 460 milliárd forint.
A Pénzügyminisztérium ma teszi közzé az államháztartás júniusi mérlegének előzetes számait.
B. Z.
