Első alkalommal rendezik Magyarországon a nemzetközi haditechnikai fesztivált. Az augusztus 10-11-i rendezvény költsége mintegy 100 millió forintra tehető, amit a szervezők (a Manfred Wörner Alapítvány és a Magyar Jármű Alapítvány) a belépődíjakból és szponzorálásból fedeznek. A költségek között szerepel a HM-objektumok és -eszközök bérleti díja is. A 70 millióra tehető médiaköltséget a szponzorok befizetéseiből állják majd. Mécs Imre, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának tagja lapunknak elmondta: az előző kormányzat több olyan kötelezettséget is vállalt, amit még a bizottság sem ismert. Jelenleg ezek feltérképezése folyik.
A politikus beszámolt arról, hogy egy 15 éves technikai fejlesztési program készül, és kiemelte a programköltségvetés bevezetésének fontosságát. A gépjárműpark korszerűsítése érdekében a tárca a Bundeswehrtől vesz 497 járművet, életkoruk 5 és 20 év közötti, a beszerzési ár 3-4 milliárd forintra tehető. Megfigyelők szerint ennyivel már biztosan kevesebb lesz a jelenleg parkolópályán lévő gépjárműtenderben megrendelt mennyiség.
A rendezvényen haditechnikai eszközöket mutatnak be, s számos haditechnikai cég is kiállítja termékeit. Az olasz és az osztrák hadsereg is jelezte részvételét.
V. Gy. Zs.
