BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A gyártók szerint szeptemberig halasztható az új hatóanyagok befogadása

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete szerint legkésőbb szeptemberben végre kell hajtani az eredetileg július elsejére tervezett, de a kormányváltás miatt elhalasztott intézkedéseket. Egyes vélemények szerint kompenzáció illetné meg a gyártókat az elmaradt haszon miatt. A mihamarabbi megegyezés érdekében azonban az érintettek készek kompromisszumokat kötni.

2002. június 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem veszélyezteti a gyógyszerkassza egyensúlyát az új készítmények befogadása a tb-támogatotti körbe - hangoztatja az innovatív gyógyszergyártókat tömörítő egyesület vezetője. Példának az előző évet hozza fel, amikor a hivatalos statisztika szerint az új hatóanyagok forgalma 2,4 milliárd forint volt. Átlagosan 70-80 százalékos tb-támogatással számolva véve a gyógyszerkasszából 1,7-1,9 milliárd forintot kellett ezekre a készítményekre fordítani, s akkor még nem vettük figyelembe azt a megtakarítást, ami az új hatóanyagok megjelenése miatt az addig használt készítmények kiszorulásával adódik - mondta lapunknak Székely Krisztina. Az egyesület vezetője úgy véli, hogy idén is a tavalyihoz hasonló számú új hatóanyagot fogad majd be az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Tavaly 54 új hatóanyaggal gazdagodott a tb-támogatási kör, idén 86 került a Gyógyszeralkalmazási Bizottság elé.
Sajtóértesülések szerint júliustól mintegy 12 százalékkal emelkedik a tb-támogatásban nem részesülő készítmények ára. Az egyesület felmérést végzett a tagvállalatai körében, amely azt mutatja, hogy az innovatív gyártók átlagosan 7 százalékkal emelik az ilyen termékeik árát.
Székely szerint legkésőbb szeptembertől meg kell jelenniük az új hatóanyagokat tartalmazó készítményeknek, vagyis addig fel kell kerülniük a tb-támogatotti körbe. Az elnök szerint érthető, hogy a kormányváltás miatt csúsznak a termelői áremelést, illetve az új hatóanyagok befogadását lehetővé tevő intézkedések, ám úgy véli, hogy a gyártókkal kötött hároméves megállapodásban foglaltakat teljesíteni kell, s csak utána lehet szó egy új megállapodás kialakításáról. Szerinte a gyártók joggal tarthatnak igényt kompenzációra az elmarad haszon miatt, ám úgy véli, erről is születhet kompromisszum a pénztár illetékeseivel folytatott tárgyalásokon. Ugyanígy kompromisszumos megállapodás részének tekinti az áremelést és az új készítmények befogadását. Csehák Judit egészségügyi miniszter májusban úgy nyilatkozott lapunknak, hogy a gyógyszerkassza egyensúlyának megőrzése végett a gyártókat arról kívánják meggyőzni, hogy vagy a termelői áremelést, vagy az új hatóanyagok felvételét fogadják el. Székely szerint azonban erről minden egyes céggel külön-külön kell megállapodni, márpedig több olyan cég is van, amely nem jelenik meg új készítménnyel, így választási lehetősége sem lenne.
A gyógyszerkassza előirányzata idén 153 milliárd forint, amit a parlament előtt lévő törvénymódosító javaslat 199 milliárdra emelne. Tavaly az eredetileg tervezett 147 milliárd forinttal szemben 179,5 milliárdot költött az OEP gyógyszertámogatásra.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet