Megbukott a Fidesz kétéves költségvetése, szinte hetente foltozgatni kell - mondta Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter sajtótájékoztatón tegnap. Hangsúlyozta, hogy - egyes híresztelésekkel ellentétben - az új gépek vásárlásának támogatása nem állt le, a támogatási ígérvények teljesítése folyamatos, s az ellenjegyzett igényeket 60 napig lehet beváltani. A támogatás időszakos felfüggesztésére a miniszter szerint azért volt szükség, mert az év egészére 18,6 milliárd forintos keretet túlhaladó, 25,5 milliárd forintnyi támogatási kérelmet ellenjegyeztek idén június 17-ig a megyei földművelésügyi hivatalok, s a tavaly jóváhagyott géptámogatásokból is 5,9 milliárd forint az idei keretet terheli. Ezért a kormány az első félévben 1,5 milliárd forint gépvásárlási többlettámogatásról döntött a kormányzati tartalék terhére, s a második félévben ismét foglalkozik a támogatási rendszer foltozgatásával. Lapunk információi szerint ebben az időszakban 4 milliárd forint többletforrásra lenne szükség. Ennek kapcsán a támogatás felfüggesztése megszűnik, s módosítják a támogatási rendeletet, amely a géptámogatások terén a termelő időszakokhoz igazodik, az őszi munkák gépeinek beszerzéséhez például már lesz támogatás.
A szintén tovább működő gazdahitelprogram kapcsán eredetileg 100 milliárd forint hitellel számolt a kormány. Ez később 112 milliárdra növekedett, de ma már 118 milliárd forintnyi hiteligény van a Konzumbanknál. A gazdahitelprogram támogatása kapcsán a kormány már 6 milliárd forint többlettámogatásról döntött, s a második félévben további plusztámogatás sem kizárt. A beérkezett hitelkérelmekből 50 milliárd forintnyit hagytak jóvá, 28,6 milliárdot pedig már ki is fizettek június 17-ig. Németh szerint eddig minden kormányülésen volt szó az agrárgazdaságról, s a gép- és gazdahitel-támogatásokon túl a szaktárca már jelezte, hogy további többletforrásra lesz szükség az elemi károk enyhítésére, illetve az őszi piaci feszültségek kezelésére.
L. L.
