BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A tervezettnél kevésbé nő a gázolaj jövedéki adója

A fuvarozók nyomására a kormány a tervezettnél alacsonyabb jövedékiadó-emelést hajt végre július elsejétől a gázolajok esetében. Az ebből származó költségvetési bevételkiesést a dohány adójának előrehozott emelése és nem részletezett vámintézkedések ellensúlyozzák. A benzinnél marad a 13 forintos adóemelés.

2002. június 23. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány pénteki ülésén elfogadta, s a parlament elé terjeszti azt a javaslatot, amelynek értelmében 2002. július elsejétől a gázolajok jövedéki adótartama 4 forint 80 fillérrel (6 százalékkal) 85 forintra emelkedik. A benzin pusztán a jövedéki adó emelésének hatására 10 forint 50 fillérrel drágul. Az árakba épült áfa követi ezt a változást, vagyis a tényleges adóteher-növekmény a gázolaj esetében 6, a benzinnél pedig 13 forint lesz. Még az előző kormány idején született arról döntés, hogy mindkét üzemanyagfajta jövedéki adótartama azonos mértékben emelkedik, ám a mostani kabinet a fuvarozókkal folytatott egyeztetések után úgy döntött, hogy a vállalkozások versenyképessége, illetve a büdzsé bevételeinek biztosítása érdekében a korábban tervezettnél alacsonyabb mértékű adóemelést hajt végre a gázolaj esetében.

László Csaba pénzügyminiszter múlt hét pénteki tájékoztatóján a tervezett intézkedést azzal indokolta, hogy a környező országokban alacsonyabbá vált volna a gázolaj ára, s a fuvarozók a határátlépéskor a számukra kedvezőbb áron forgalmazó üzemanyagtöltő állomásokat keresik. A tárcavezető érvelése szerint az árarányok a benzin esetében nem késztetnek ilyen lépésre. A Pénzügyminisztérium számításai szerint a költségvetés 4,5-5 milliárd forint bevételkieséssel megússza a kisebb mértékű adóemelést, ráadásul más intézkedésekkel újabb bevételek folyhatnak be. Előrehozzák például a dohányáruk jövő januárra tervezett jövedékiadó-emelését, aminek eredményeképpen az értékarányos adó 17-ről 18 százalékra emelkedik, amiből 2,5-3 milliárd forint többletbevétel származhat. A zárjegyek cseréjére az adózásról szóló törvény alapján 45 napos felkészülési időt kell adnia a kormánynak, vagyis az emelt árú termékek várhatóan augusztusban jelennek meg a piacon. Erről a döntésről egyébként nem egyeztettek a dohányipar képviselőivel.
Tervezik továbbá bizonyos vámintézkedések elhalasztását, amelyek újabb 2 milliárdot hoznak. A javaslatokat a kormány elképzelései szerint a házszabálytól való eltéréssel, sürgősséggel terjesztik az Országgyűlés elé, hogy még július előtt el lehessen fogadni azokat.
A tájékoztatón más témákat érintve elhangzott, hogy idén a második félévben az adózással kapcsolatos ügyek áttanulmányozására készül a tárca az EU-csatlakozással összefüggésben, illetve a környező országok adópolitikáját figyelembe véve. Egy kérdésre László elmondta, hogy a pénteki kormányülésen nem volt szó a gázárak alakításáról. Hozzátette továbbá, hogy a tavalyi évről szóló zárszámadásban - amelyet csütörtöki ülésén tárgyalt a gazdasági kabinet - nincs lényeges változás a korábban megismert számokhoz képest, vagyis az államháztartás GFS szerinti hiánya tavaly a GDP 3,4 százalékára, az EU-módszertan szerint pedig 4,32 százalékára rúgott.
(NAPI)

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet