Ebben az esztendőben a GDP 4,2-4,3 százalékára emelkedhet az államháztartás hiánya, a 678 milliárd forintos deficitterv elérése azonban külön intézkedéseket igényel a Pénzügyminisztérium részéről - derült ki a kormány gazdasági kabinetjének tegnapi ülését követően tartott sajtótájékoztatón. László Csaba ismertette a benyújtott költségvetési módosító javaslat tartalmát. A PM elképzelései szerint ezek miatt nem változik az államháztartás eredetileg tervezett 3,2 százalékos hiánya. A miniszter kitért azokra az előirányzatokra is, amelyeknek a módosulása a GDP 1-1,1 százalékával növelheti a hiányt, s amelyek nem szerepelnek a 100 napot megalapozó törvénymódosító csomagban.
Ezek közt említette egyebek mellett a közszféra béremelését, amely még az előző kormány által hozott döntések következménye, továbbá a tavalyi és az idei évközi nyugdíjemelések költségvonzatát. Elhangzott, hogy az állami vagyonból várt bevétel csak csekély mértékben járul hozzá a költségvetés bevételeihez: ez önmagában mintegy 95 milliárd forint kiesést jelent. A PM szakértői szerint ezeket a módosításokat nem kellett szerepeltetni a törvénymódosításban, mivel az államháztartási törvény szerint ezek a keretek előirányzat módosítás nélkül is túlléphetők.
László szavaiból kiderült, hogy a tárca feladata az államháztartás hiányának leszorítása a GDP 4,2-4,3 százalékára. Lapunk korábbi számítása szerint (NAPI Gazdaság, 2002. június 17., 1-3 oldal) intézkedések nélkül 4,8 százalékra is nőhet az idén a GFS metodika szerinti deficit. A Pénzügyminisztériumnak tehát mintegy 100 milliárd forint deficitet kell ledolgoznia, ha teljesíteni kívánja saját célkitűzését. Információnk szerint jelenleg minden egyes tárca felméri a kötelezettségvállalásokat, emellett a PM a további költekezések meggátolása érdekében a korábbi években felhalmozott pénzmaradványok felhasználását is kontroll alá vonná. A tájékoztatón elhangzott, hogy a gazdasági kabinet ülésén részt vett Járai Zsigmond, az MNB elnöke is, de nem esett szó a jegybanktörvény módosításáról.
A kormány eddigi intézkedéseiből hiányoznak a gazdaságfejlesztés, a beruházás elemei - mondta lapunknak Varga Mihály, az előző kormány pénzügyminisztere, a Fidesz gazdasági kabinetjének vezetője. Szerinte egyelőre nem látszik megvalósulni a szocialisták ígérete a költségvetési kiadások megfékezésére sem. A kormányfő napokban tett kijelentésére utalva elmondta, hogy a jelek szerint jövőre is az ideihez hasonló mértékű hiány keletkezhet az államháztartásban. Ennek szerinte csak a bérpolitika megváltozásával lehet gátat szabni. Úgy látja, hogy az idén az államháztartás hiánya a GDP 4,2-4,3 százaléka körül alakulhat, az év végi infláció 5-5,3 százalék lehet, a GDP pedig 3,5-3,8 százalékkal bővülhet idén, közelebb a sáv alsó széléhez.
B. Z.
