A GfK-nak az Agrármarketing Centrum (AMC) Kht. megbízásából végzett kutatása szerint a gyártók 60 százaléka értékesíti termékeit hazai üzletláncokon keresztül, nagykereskedelmen és nemzetközi üzletláncokon keresztül 55-55, míg beszerzési társulásokon keresztül 49 százalékuk. A nagyvállalatok szinte minden típusú értékesítési csatornát igénybe vesznek, míg a közepes és kis cégek már csak egy-két csatornát. Mint azt a GfK már korábban publikálta, a gyártók és kereskedők közötti együttműködés az elmúlt három-négy évben a gyártók 69 százaléka szerint lett nehezebb, s csak 12 százalékuk szerint javult. Tizenhét százalékuk változatlannak vélte a helyzetet, s elsősorban a nagyvállalatok (71 százalékuk) érzik úgy, hogy az együttműködés rosszabb lett (NAPI Gazdaság, 2002. február 27., 5. oldal).
Eltérőek a jövőre vonatkozó várakozások is, az együttműködés a gyártók 53 százaléka szerint még nehezebb lesz, 39 százalékuk nem számít alapvető változásokra, míg javulást csak 6 százalékuk vár. A legnehezebb feltételeknek a kereskedőkkel való együttműködés során az alkalmilag és folyamatosan fizetendő díjakat említette a gyártók 63 százaléka, 58 százalékuk kifogásolta a belistázási díj fizetését, 51 százalékuk pedig az elfogadhatatlanul alacsony árakat. A fizetési feltételekkel 49 százalékuk nem volt megelégedve, a magas szállítási költségeket viszont csak 32 százalékuk kifogásolta. A gyártók 11 százaléka az üzletláncokkal szembeni érdekérvényesítés javítása érdekében már társult, 19 százalékuk pedig már konkrétan tervezi ezt, 64 százalékuk szerint ugyanakkor a konfliktusokat úgy kellene rendezni, hogy mindkét fél enged az álláspontjából.
L. L.
