Az agrártárca korábbi vezetése elfogadta a Vágóállat és Hús Terméktanács (VHT) azon javaslatát, hogy ha a hazai felvásárlási átlagár - élősúlyban - a világpiaci 285 forintos árszint alá csökken, akkor a szaktárca a WTO által engedélyezett 800 millió forint erejéig támogassa az élő sertés exportját. A tárca távozó vezetése azonban már nem adta ki az ehhez szükséges, PM-KüM-FVM együttes rendeletet (NAPI Gazdaság, 2002. május 6., 11. oldal). Az agrártárca új vezetése nem vetette el az élő sertés exporttámogatási ügyét, lapunk értesülései szerint azonban Németh Imre miniszter nem kívánja aláírni a kilogrammonként 27 forint támogatást lehetővé tévő rendeletet a pénzügy-, illetve a külügyminisztert megelőzve.
A késlekedés ezúttal nem biztos, hogy baj, a feldolgozók és a termelők ugyanis egyaránt inkább a minőségi támogatás kiterjesztése mellett érvelnek. Tóth István, a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetsége (MOSZ) titkára szerint azért, mert a jelenlegi élősertés-felvásárlási árszint már - a VHT adatai szerinti - kilogrammonkénti 305 forint önköltség alatt van. A titkár a külföldön eladott állatokra is kiterjesztené a sertéstartóknak járó minőségi támogatást. Tóth szerint heti 4-5 ezer állat exportjáról lenne szó.
A kilogrammonkénti 305 forintos önköltség Sólyom György, a Ringa Húsipari Rt. üzleti vezérigazgató-helyettese szerint rossz vagy elavult technológia mellett fordulhat csak elő, a korszerű telepeken ugyanis az önköltség 240-250 forint kilogrammonként. Sólyom szerint is a sertéstartóknak járó minőségi támogatást kellene kiterjeszteni minden sertésre. Ez a jelenlegi minőségi támogatás megkétszerezésével 3 hónapig 1-1,2 milliárd forintba kerülne a számítások szerint, ami valóban több lenne, mint az élő sertés exporttámogatása, de 200-300 millió forint többlet adóbevétellel is járna és nem vinné padlóra a húsipari cégek nagy részét. A társaságok ugyanis az élő sertés exporttámogatása következtében akár kilogrammonként 300 forint fölé is emelkedő felvásárlási árakat nem tudnák megfizetni vagy ha ezt megtennék, 40 százalékos húsáremelésre is rákényszerülhetnének, illetve preferálhatnák az alacsonyabb árú importárut. Megoldás lenne Sólyom szerint a termelőknek egy hónapig 40, a következő hónapban 25 forint intervenciós minőségi támogatást adni kilogrammonként, ezzel ugyanis az árak úgy stabilizálódnának, hogy nem lenne zavar a piacon. Menczel Lászlóné, a főként exportra gyártó cégeket tömörítő Magyar Húsiparosok Szövetsége titkára arra a januári VHT-határozatra emlékeztet, ami szerint minden sertésre 20-25 forint minőségi támogatást kellene adni kilogrammonként. Úgy véli, a vállalatok a forint erősödése miatt idén éves szinten amúgy is akár 10 milliárd forintnál is nagyobb árbevétel-kiesést szenvedhetnek el.
L. L.
