A tervezett közalkalmazotti béremelés részleteiről még a pénteki kormányülés előtt egyeztet a kormány a szakszervezeti vezetőkkel - jelentette ki Medgyessy Péter miniszterelnök a közszolgálati szakszervezeti vezetőkkel tartott tegnapi találkozóján. Véleménye szerint a kormány történelmi adósságát törleszti a közalkalmazottak bérének szeptember elsejei 50 százalékos emelésével. A lépés az európai bérekhez való közelítést is szolgálja. A döntéssel az állam a béraránytalanságon is igyekszik enyhíteni.
A találkozón elhangzott, hogy az intézkedés éves szinten bruttó 400 milliárd forint költségvetési forrást igényel. Miután a közalkalmazotti körben a 12 havi bért kiegészíti a 13. havi kereset, kiszámolható, hogy egyhavi bérkifizetés fedezete 30,7 milliárd forint.
Az idén háromhavi emelt bér kifizetése esedékes, a decemberi kereseteket ugyanis már a következő év elején szokták kifizetni. Így ebben az évben összesen mintegy 92 milliárd forintot kell erre a célra fordítani a büdzséből, amelynek fedezetét - a korábbi kormány bérintézkedéseinek áthúzódó hatásai miatt elapadó források miatt - valószínűleg csak az államadósság növelésével lehet előteremteni. A közalkalmazotti béremelés része a kormány 100 napos programjának: ennek becsült kiadási igénye mintegy 200 milliárd forint, ám a béreket terhelő elvonásokat leszámítva a nettó hatás kevesebb mint 150 milliárd forint.
A közalkalmazotti béremelésből nem mindenki részesül egyformán, az érintettek között ugyanis differenciáltan osztják el a rendelkezésre álló összeget. A bérek rendezésekor az egyes intézmények menedzsmentjének alkalmazkodnia kell az új közalkalmazotti bértábla fizetési kategóriáihoz is, amelyek a minimálbér és a diplomás minimálbér beállításával módosultak. Az intézményvezetőknek a rendelkezésre álló többletpénz egy részét arra kell fordítaniuk, hogy mindenki elérje az új kategóriák szabta határokat. Ez önmagában több helyen is 50 százaléknál magasabb béremelést jelent. A munkaügyi tárca szándékai szerint az összeget az intézmények maradéktalanul megkapják, s azt csak béremelésre fordíthatják.
A kormányzat szándékai szerint hosszabb távú megállapodást is kötnének az érdekképviseletekkel - mondta Medgyessy. Szabó Endre, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának (SZEF) elnöke szerint ez a megállapodás megalapozhatja egy egységes közszolgálati kerettörvény megalkotását, valamint a bérfelzárkóztatási programot és a közszolgálati életpályát egyaránt. A kormányfő szerint olyan érdekegyeztetési rendszer szükséges, amelyben a kormánnyal kötött megállapodás érvénye a társadalom széles körére kiterjed, eközben pedig az érdekképviseletek a jelenleginél nagyobb érdekérvényesítő képességgel rendelkeznek.
(NAPI)
