Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter az Országgyűlésben egy interpellációra adott válaszában tegnap ígéretet tett a szőlő- és gyümölcsültetvények tavaszi fagykárainak enyhítésére, hozzátette azonban, hogy a források biztosításához - a tárca súlyos gazdasági helyzete miatt - belső átcsoportosításra lesz szükség. Megjegyezte, hogy a fagykárenyhítési előlegek folyósítását várhatóan e hónap második felében elkezdik.
Lapunk információja szerint a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban (FVM) eddig nem született döntés a büdzsét érintő átcsoportosításról. A miniszter szerint meg kell találni a forrásokat a gazdahitelek támogatására, az üzletrészek kifizetésére és az elemi károk enyhítésére. A fagykárok értéke az FVM becslése szerint akár 25-30 milliárd forint is lehet. Az áprilisi fagyok következtében a 89 ezer hektár árutermő ültetvény 77 százaléka károsodott, a kajszi- és őszibarack, valamint a dióültetvények szenvedték a legnagyobb, 70-100 százalék közötti fagykárt. A szőlőültetvények esetében a becslések szerint a 91 ezer hektáros országos szőlőterület 43 százalékán várható 50 százaléknál nagyobb terméskiesés. Fentiek ismeretében határozott a kormány a termelők kárának enyhítéséről.
L. L.
