A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) új vezetése még nem kapott pontos információkat az agrártámogatások eddigi felhasználásáról, Németh Imre, a tárca új vezetője azonban tegnapi sajtótájékoztatóján nem tartotta kizártnak, hogy az idei keret 90 százalékát lekötötték már. Ráadásul - tette hozzá - az FVM mintegy 20 milliárd forinttal kisebb összeggel gazdálkodhat idén a tavalyinál, s meg kell találni a forrásokat a gazdahitelek támogatására, az üzletrészek kifizetésére és az elemi károk enyhítésére. Bejelentette, hogy a területfejlesztési feladatokat - a vidékfejlesztés kivételével - az FVM ma átadja a Miniszterelnöki Hivatalnak. A Nemzeti Földalapot átalakítják - működését egy még kimunkálandó törvény szabályozza majd -, s élére Benedek Fülöp, a tárca Horn-kormány alatti közigazgatási államtitkára kerül.
Lapunk kérdésére a miniszter elmondta, hogy nem késik az uniós gyakorlat szerinti alsó intervenciós ár bevezetése a kukoricánál és az étkezési búzánál, bár a terméskilátások alapján nem valószínű, hogy a gabonaárak ilyen alacsonyra süllyednek. Németh még miniszterjelöltként ígérte meg, hogy ősszel emelik e két gabona garantált árát, ami lényegében alsó intervenciós árként funkcionál majd (NAPI Gazdaság, 2002. április 12., 3. oldal).
Mészáros Gyula, az FVM kinevezésre váró közigazgatási államtitkára szerint az agrárbüdzsében belső átcsoportosításra van szükség. A költekezésen túl mintegy 24-25 milliárd forintot számoltak hozzá a költségvetési támogatásokhoz az eredetileg nem az agrárbüdzséből tervezett kibontakozási hitelprogram, a kormányvállalások beváltása és a termelői befizetések kapcsán. Mészáros szerint stabilizálni kell a termelői árakat, s több szakágazat támogatásra vár, kell még szubvenciót adni például a sertéságazatnak.
L. L.
