A költségvetésben idén 198,7 milliárd forint áll rendelkezésére a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnak (FVM) agrártámogatási célokra, terület- és vidékfejlesztési támogatások nélkül. Ezt az összeget egészíti ki a családi gazdaságok kiegészítő támogatásaira a kormány által ígért 10 milliárd forint, amiből eddig 4 milliárdot utaltak át az agrártárcának, a további 6 milliárd átutalását a második félévre tervezték.
A Pénzügyminisztérium adatai szerint a családi gazdaságok 4 milliárd forintos támogatási előirányzata terhére márciusban 27,1, áprilisban 534,2 millió forintot használtak fel, ami 14 százalékos felhasználási arány.
Idén mindenesetre 198,7 milliárd forint agrártámogatással biztosan gazdálkodhat az FVM. A tárca ugyanakkor ez év elejétől május elejéig 55,4 milliárd forintot költött el az agrárbüdzséből - mondta lapunknak Szőllősi Endre, az FVM helyettes államtitkára. Ez az előirányzathoz viszonyítva 27,9 százalékos felhasználási arány, ami az első negyedéves felhasználási időszakra vetítve nagyjából időarányosnak tekinthető - fogalmazott a helyettes államtitkár, utalva a korábbi kötelezettségek miatt ez évre áthúzódó kifizetésekre is. A determináció nagysága egy évvel korábban 30-35 milliárd forint volt, tavaly év végén ennél valamivel több lehetett - vélekedett a szakember.
Szőllősi kifejtette, hogy az agrártermelés költségeit csökkentő támogatási keret felhasználása eléri az éves előirányzat harmadát, a kereten belül 18 milliárdosra tervezett földalapú normatív támogatások kifizetési aránya pedig 22 százalékos. Az agrárberuházási támogatásokon belül ugyanakkor a gépvásárlásra tervezett 18,6 milliárd forint csaknem 40 százalékát, 7,2 milliárdot már kifizették. A helyettes államtitkár felhívta a figyelmet arra, hogy az építési és az ültetvénytelepítési pályázatok elbírálása jelenleg történik, az eddigi ilyen jogcímen történt kifizetések a tavalyi döntések nyomán valósultak meg. Az ez évi biztosításidíj-támogatások kifizetési aránya 55, az állattenyésztési támogatásoké pedig 26 százalékos.
Idén még nem volt átcsoportosítás az agrárbüdzsén belül, erre azonban a helyettes államtitkár szerint sor kerülhet a fagykárok felmérése után, ilyen előirányzat ugyanis nincs az agrárköltségvetésben.
L. L.
