BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Felülvizsgálja a hírközlési törvényt az új kormányzat

A tavaly elfogadott hírközlési törvény nem segítette elő a sokszereplős piac kialakulását, ezért az új kormány a jogszabály felülvizsgálatát tervezi. A piac szereplői is elképzelhetőnek tartják a módosítását bár óvnak a gyors, elhamarkodott intézkedésektől. Egyes távközlési cégek vezetői szerint a későn megszületett jogszabályok késleltetik a verseny kibontakozását.

2002. május 20. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tavaly elfogadott hírközlési törvényt meghaladta az idő, az főként a nagy cégek megerősödését szolgálta és eközben nem biztosított terepet a kicsiknek, ezért az új kormány a jogszabály felülvizsgálatát kezdeményezi - mondta Kovács Kálmán, kijelölt informatikai miniszter a Hírközlési Felügyelet (HíF) pénteki sajtótájékoztatóján. Amennyiben ez nem történne meg, belátható időn belül néhányra csökkenne a távközlési szolgáltatók száma. Az új kormány folytatja azokat a lépéseket, amelyeket helyesnek tart az előző kormány intézkedései közül, ezek között említette Kovács az iskolák internet-hozzáférésének támogatását. A Tetra rendszert viszont biztos nem a posta égisze alatt valósítják meg, a postánál ugyanis testidegen volt ez a projekt. Frischmann Gábor, a HíF elnöke a testület fórumán szintén nem zárta ki a jogszabályok módosításának szükségességét, amitől a verseny élénkülése várható. Stumpf István leköszönő kancelláriaminiszter eredményesnek tartotta az elmúlt négy év informatikával kapcsolatos tevékenységeit.
Ma a magyarországi piacon mintegy 600 szolgáltató tevékenykedik, s december 23. óta egy tucatnyian jelezték, hogy szeretnének belépni a távbeszélőversenybe. Polányi Sándor, a Vivendi Telecom Hungary vezérigazgatója szerint a verseny szempontjából semmi sem történt a piacon a liberalizáció óta. Straub Elek, a Matáv elnök-vezérigazgatója viszont azt hangsúlyozta, hogy a magyarországi liberalizáció megvalósulása hasonlóan alakult a nyugat-európai piac 1998-ban kezdődött nyitásához, annak ellenére, hogy a magyarországi jogszabályi környezet az utolsó pillanatban született meg, míg Európában a piacnyitást megelőző másfél évvel. Törő Csaba, a PanTel vezérigazgatója szerint a piac szereplői a tőlük elvárható módon viselkednek, s azt várja a liberalizációtól, hogy a monopolcégek más piaci szereplőt is beengedjenek. Bár többen is egyetértettek a jogszabályok módosításával, Straub azt emelte ki, hogy a jogi környezet hiányosságai miatt egyes esetekben a hatályos jogszabályoknak is nehezen tudnak megfelelni a cégek, a piaci szereplők például a hatóságtól várják a megoldást a vezetékes számok hordozhatóságának 2003. január 1-jei bevezetéséhez. Ehhez a vállalkozásoknak több hónapos felkészülési időre van szükségük. Marchhart Pál, a magyar Vodafone távközlés-politikai igazgatója a mobil-telefonszámokra is kiterjesztené a számhordozhatóságot.
D. J.

Diószegi József
Diószegi József

Ez is érdekelhet