A KSH adatai szerint a mezőgazdasági termelői árak színvonala ez év január-márciusban 8,6 százalékkal volt alacsonyabb az előző év azonos időszakához képest, márciusban pedig 7,4 százalékkal a februári 5,1 és a januári 12,1 százalékos csökkenés után. Márciusban a növényi és kertészeti termékek árszintje 11,6, az élő állatoké és állati termékeké 0,8 százalékkal volt alacsonyabb az egy évvel korábbinál.
Az első negyedévi mérséklődésen belül a növényi termékek árszintje 15 százalékkal csökkent, az élő állatoké és állati termékeké viszont 0,8 százalékkal emelkedett. Január-márciusban a gabonaféléket több mint 35 százalékkal olcsóbban értékesítették, mint egy évvel korábban, szakértők szerint főként ez okozta a mezőgazdasági termelői árak csökkenését. A vágóbaromfi termelői ára csaknem 5 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest, ennek oka szakértők szerint a túltermelés, illetve a már lecsengett „kínai csirke” mizéria volt.
A lapunk által megkérdezett elemzők korábban és ezúttal is úgy vélték, hogy a termelői árak a nyár elejére növekedhetnek. Ennek oka az esetleges aszálykár és a lecsökkent termőterület következtében a tavalyinál kevesebb gabonatermés lehet. A megemelkedő gabonaárak pedig - amelyek idén előreláthatóan az aratással sem csökkennek nagyobb mértékben - a szintén erősödő takarmányárak révén még akkor is növelhetik például a hús árát, ha a húságazat a sertésállomány növekedésével a korábbinál nagyobb kínálatnak néz elébe. A piaci zavar tehát szinte borítékolva van.
L. L.
