A Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztérium mindenképpen kis létszámú szakmai apparátus lesz, amely mintegy 100 fővel tevékenykedik - jelentette be Kiss Péter, a munkaügyi tárca várományosa. A Gazdasági Minisztérium (GM) által létrehozott Foglalkoztatási Hivatal a jövőben is fennmarad - szögezte le Kiss. A nagy cél, hogy Magyarország 2010-re elérje a 70 százalékos foglalkoztatási rátát - mondta a miniszterjelölt - ezt a szintet tűzte ki magának az Európai Unió is. Jelentős különbség azonban, hogy az EU-ban jelenleg 65-66 százalékos ez a ráta, míg a magyarországi 54-55 százalék körül mozog. A jelentős hátrányt elsősorban a távmunka és a részmunkaidős foglalkoztatás erősítésével dolgoznánk le.
Az Orbán-kormány a munkaerő-piaci alapból 2002-ben 15 milliárd forintot csoportosított át a magasabb minimálbér okozta többletterhek kompenzációjára. Ez a pénz finanszírozási hiányt okoz az aktív programoknál. A szocialisták a kiesés kompenzálására a közeljövőben parlamenti döntéssel pótlólagos forrásokat adnának. A részletekről azonban egyelőre nincs döntés. A 15 milliárd forint más célra való felhasználása csak átmeneti finanszírozási problémát okoz az alap életében - fejtette ki lapunknak Székely Judit, a gazdasági tárca helyettes államtitkára. A vártnál magasabb bérszint miatti járuléktöbbletből ugyanis idén az előirányzottnál hozzávetőleg 8-10 milliárd forinttal nagyobb bevétel származik. A GM által javasolt technikai megoldások révén többletforrás bevonása nélkül kezelhető a probléma - mondta Székely. Ezek elfogadása pedig az új kormányra vár.
D. L.
