A kormány elfogadta a csomagolásról és csomagolási hulladékok kezelésének részletes szabályairól szóló kormányrendeletet. A Környezetvédelmi Minisztérium által előterjesztett rendelet a 2001. január 1-jével életbe lépett 2000. évi XLIII. hulladékgazdálkodási törvénynek a csomagolási hulladékok kezeléséről szóló egyes előírásait hivatott részleteiben szabályozni.
Az EU-csatlakozás egyik követelménye, hogy az ország a csomagolási hulladékának a törvényben előírt visszagyűjtési és újrahasznosítási arányait a kitűzött időpontokig teljesítése. Az elfogadott kormányrendelet lehetővé teszi olyan koordináló szervezet létrehozását és működtetését, amely hatékonyan ötvözi a piaci szempontokat és a környezetvédelmi célkitűzések teljesítését. Ennek eredményeképp létrejöhet egy országos méretű, a csomagolási hulladékok szelektív gyűjtését és hasznosítását koordináló hálózat. A döntéssel vélhetően az 1996-ban létrejött ÖKO-Pannon Kht. elől hárult el az utolsó nagy akadály, hogy 2003. január 1-jétől megkezdhesse országos méretű szervezőmunkáját. A kht. – amelynek alapítói nagy csomagolt termékeket gyártó, illetve importáló és csomagolóeszköz-gyártó cégek – mostantól jogilag szabályozott módon szervezheti az országos koordináló hálózatot. Az új rendszerben – amely középtávon a termékdíjrendszert is hivatott felváltani – jelentős szerep jut a szelektív hulladékgyűjtésnek.
L. L.
