BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kedvező kilátások a baromfiágazat előtt

A magyar agrártermelés stabilizálódott, és 2010-ig várhatóan évi 4 százalékkal erősödik - vélik amerikai elemzők. Az általuk várt bővülés egyik motorja az Európai Bizottság szerint a régiós - szintén 4 százalékos - növekedést meghaladó ütemben emelkedő magyarországi baromfihús-termelés lesz.

2002. április 22. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Amerikai prognózisok szerint a magyar mezőgazdaság termelésének a következő években várható 4 százalékos növekedése abból adódhat, hogy a hústermelés növekszik a csökkenő gabona- és olajosmag-takarmányárak és a belső fogyasztás bővülése következtében. Az USDA, az Egyesült Államok mezőgazdasági minisztériuma szerint Magyarország javuló gazdasággal és folyamatos növekedéssel nettó baromfi-, marha- és sertéshúsexportőr marad, a hústermelés mintegy 30 százalékát exportálja majd. Míg azonban a marha- és a sertéshús exportja várhatóan 55, illetve 21 százalékkal növekszik, a baromfihús kivitele csaknem felére csökken a következő években. A kivitel visszaesése a baromfitermelés várhatóan 11 százalékos növekedése mellett történne, ami az elmúlt időszak termelési növekedéséhez képest lassulás lenne.
Az előrejelzés szerint Magyarországon a baromfihús-termelés jövőre elérheti a 380 ezer tonnát. Tavaly a termelés a Baromfi Terméktanács adatai szerint 345 ezer tonna volt, ami 10 százalékos növekedés az előző évhez képest. Ennek alapján a 380 ezer tonnás termelési cél jövőre egyáltalán nem eltúlzott, évi 5 százalékos növekedéssel túl lehetne szárnyalni, ha pedig a 10 százalékos növekedés megismétlődne, lényegében már idén el lehetne érni. Akkor is így van ez, ha fentieket az USDA még abból a feltevésből kiindulva prognosztizálta, hogy Magyarország 2010 előtt nem lesz az Európai Unió tagja, a korábbi tagság tehát módosíthatja az előrejelzést, például a baromfihúsexport visszaesését illetően.
Az Európai Bizottság szerint a régióban a növekvő jövedelemszint és az alacsony kamatok várhatóan vonzóvá teszik a tőkeberuházást a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is, a baromfihús pedig továbbra is a leginkább megvásárolható húsfehérje marad ezen országok fogyasztói számára. A brüsszeli elemzők úgy vélik, hogy Közép- és Kelet-Európában átlagosan több mint 4 százalékkal növekszik az elkövetkező néhány évben a baromfihús-termelés, a legjelentősebb növekedés pedig éppen azokban az országokban várható, amelyek leghamarabb hajtották végre a reformokat. A bizottság prognózisa alapján a régió teljes baromfihús-termelése 2007-re várhatóan eléri a 2,05 millió tonnát, a fogyasztás pedig 2007-re 1,94 millió tonna lehet.
L. L.

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet