Idén az első két hónapban a magyarországi kereskedelmi szálláshelyeken 480 ezer vendég összesen 1,25 millió éjszakát töltött. Ez 4,5, illetve 2,2 százalékkal jobb eredmény az előző évinél - derül ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adataiból. A kismértékben bővülő vendégszám azonban nem hozott nagyobb bevételt. A jegybank előzetes fizetési mérlegadatai szerint ugyanis a turisztikából az idei első két hónapban 434 millió euró bevétel származott. Ez jócskán elmarad a tavalyi azonos időszakétól: euróban számolva 6,9 százalék a csökkenés, míg forintalapon 14,3 százalékra rúg. A csökkenésre nem ad magyarázatot a statisztika, annyi derül ki, hogy lényegében stagnált a forintban mért szállásdíjbevétel.
A szállodák átlagos szobafoglaltsága 30 százalékos volt, ez csupán árnyalatnyival rosszabb az előző esztendeinél. Idén januárban és februárban a szállodákban a tavalyinál 2,1 százalékkal több külföldi vendég szállt meg, míg a belföldi forgalom 5,4 százalékkal bővült.
Különösen a négy- és ötcsillagos hotelek kedveltebbek a korábbinál, mindkét szállástípus vendégszáma csaknem húsz százalék körüli mértékben nőtt egy esztendő leforgása alatt. Ennek ellenére e hotelek szállásdíjbevétele stagnált. A szállodák áraikat ugyanis túlnyomórészt euróban vagy dollárban adják meg. A magyar deviza tíz százalék körüli felértékelődése pedig szinte teljesen semlegesítette a nagyobb vendégszámot.
A többi szállástípus díjbevétele forintban számolva ellentmondásosan alakult az év eddigi részében. Az első két hónapban a gyógyszállók bevétele 29 százalékkal nőtt, míg a turistaszállóké 17 százalékkal lett kisebb a tavalyinál. Ezzel együtt a forintban számolt teljes szállásdíjbevétel a két hónap során megközelítette a hétmilliárdot. Ez csupán egy ezrelékkel több 2001 első két hónapjának teljesítményénél.
D. L.
