Az elmúlt héten megtartották a parlamenti választások informatikai rendszerének főpróbáját. Ennek során kiderült, hogy egy eszköz meghibásodott. A kicserélt berendezéssel szerdán megismétlik a próbát - mondta Ritkó Emília, az Országos Választási Iroda (OVI) hivatalvezetője az Országos Választási Bizottság keddi ülésén. Összesen 208 okmányiroda fogadja az adatokat, a rögzítőkapacitás pedig - a jelenleg használatban lévő 2 ezer munkaállomás - háromszorosa az 1998-asénak. Mindezek alapján az OVI nem tartja indokoltnak, hogy az egyes választási irodákból floppira írt adatokat továbbítsanak és a helyszínen másolják be az eredménymegállapító rendszerbe. Ez sértené az alapvető biztonsági követelményeket, lehetővé válna vírusok továbbítása és ezzel a hálózat megbénítása is előfordulhatna, ezenfelül nem gyorsítaná az eredmény megállapítását.
A hivatalvezető elmondta, hogy a népesség-nyilvántartás rendszerének megváltozása miatt valóban nem alkalmazzák a többszöri szavazás kiszűrésére '98-ban használt megoldást, ehelyett a választási visszaélések felderítésére alkalmas, tehát nagyobb lehetőséget biztosító informatikai hálózatot építettek.
D. J.
