A múlt év második felében tapasztalt, a sertéstartóknak kedvező jövedelmezőséget nyújtó magasabb felvásárlási árak ösztönzőleg hathattak a sertésállomány növekedésére - véli sertésállomány-prognózisában az AKII. Az intézet előrejelzése szerint április elejére több mint 5 milliósra növekedhet a sertésállomány, ami egy év alatt 7 százalékos bővülést jelentene, tavaly decemberhez képest pedig 5 százalékosat. Ekkora növekedést nem vár Tóth Péter, a KSH munkatársa, aki szerint legfeljebb 3-4 százalékkal növekedhet az állomány négy hónap alatt.
Az AKII szerint mindenesetre az év folyamán - elsősorban a vágósertések és a takarmány múlt évi kedvező árarányának köszönhetően - szerény mértékben ugyan, de folytatódhat a sertésállomány növekedése. A kutatók szerint ugyanakkor a sertéstartók bizalmatlanságára, illetve a sertéstartás jövedelmezőségének bizonytalanságára utal, hogy az állomány növekedése a kedvező sertés-takarmány árarány mellett is csak szerény mértékben indult meg. Ezt a piaci egyensúly felé irányuló folyamatot kedvezőtlenül érintette azután a szakmai szervezetek által kezdeményezett árcsökkentés, amikor a vágósertések felvásárlási árának mérséklését elsősorban az exporttámogatások megszűnésével és a nemzetközinél magasabb hazai árakkal indokolták.
A belföldi és az EU-beli árak között tapasztalható tartós különbség oka, hogy az unióban a túlkínálat miatt csökkentek az árak, Magyarországon pedig tartósan 5 millió alatt van a sertéslétszám - hívja fel ugyanakkor a figyelmet az AKII, hozzátéve: a szokatlanul magas magyarországi felvásárlási árak a sertéspiac keresleti jellegéből adódnak. Az élő sertések kivitele például a csökkenő sertésállomány mellett 1 százalékkal emelkedett tavaly, a sertéshúsok kivitele pedig 86 százaléka volt az előző évi mennyiségnek. A kedvező exportáraknak köszönhetően mindkét termékcsoport esetében emelkedtek az exportból származó bevételek. Az élő sertés kilogrammonkénti exportára tavaly 1,31 dollár volt, szemben az előző évi 0,95 dollárral, a sertéshúsoké pedig a 2000. évinél 35 százalékkal magasabb, 2,39 dollár volt. Az AKII szerint a feldolgozók bevételei a kedvezőbb kiviteli árak, továbbá az exporttámogatások folyósítása miatt vélhetően még a felvásárlási árak növekedése mellett sem csökkentek.
Kétkedve fogadja a kutatók véleményét ugyanakkor Menczel Lászlóné, a főként nagy exportőr cégeket tömörítő Magyar Húsiparosok Szövetségének titkára. Szerinte az exporttámogatás 4,8 milliárd forint volt tavaly, a forint erősödése miatt azonban 6-8 milliárd forint árbevétel-kiesést szenvedtek el az exportőr cégek.
L. L.
