BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mostantól kell figyelni a fizetési mérlegre

Egy adat nem adat, de a következő havi fizetési mérleg számait a mostaninál jóval nagyobb figyelemmel kísérjük - összegezhető az elemzők véleménye a végleges januári fizetésimérleg-adatok megjelenése után. A hagyományos kategóriák szerint romlott a helyzet, ám vannak, akik a növekvő hiányt a kilábalás jeleként értelmezik.

2002. március 18. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Megoszlanak az elemzői vélemények arról, hogy jó vagy rossz jel-e a januári folyó fizetési mérleg, illetve áruforgalmi mérleg előzetesen közzétettnél mintegy számottevően magasabb hiánya. Vannak, akik szerint mindez - az ugyancsak tegnap megjelent végleges januári ipari termelés adattal együtt nézve - a vártnál gyorsabb kilábalás előjele és szükséges velejárója, mások viszont az ikerdeficit kialakulásának veszélyére figyelmeztetnek.
A végleges fizetési mérleg az előzetesen közzétettnél 104 millió euróval nagyobb, 390 millió euró hiányt mutat. A változás mögött főként az áruforgalmi mérleg 91 millió eurós revíziója áll. Az export 5, az import viszont 95 millió euróval lett magasabb az előzetesen közzétettnél, és az így kialakult 392 millió euró áruforgalmi deficit már meghaladja az akkor meglehetősen magasnak tartott bázist. A költségvetési hiány megugrásával együtt szemlélve az adat kedvezőtlennek tűnik, mert ikerdeficit kialakulásának veszélyét hordozza magában - figyelmeztetnek az elemzők.

A fizetési mérleg hiányának felszaporodása nem jelent problémát, az a befektetők megingása nélkül a GDP 4 százalékáig is növekedhet, de az már rossz hangulatot szül, ha mindez a költségvetési hiány gyors emelkedésével párosul - véli Békés Gábor, a Lehman Brothers elemzője. Mindez akkor is aggodalmat okoz a befektetők körében, ha az elemzők tudván tudják, hogy a világgazdasági növekedés visszatérésével a magyar vállalkozásoknak vissza kell építeniük alaposan megcsappant készleteiket, ami teljesen természetesen vezet az áruforgalmi hiány növekedéséhez. A választások hatását és a felpörgő növekedés következményeit nehéz szétválasztani, de az semmiképpen sem jó jel, ha az export nem növekszik, sőt csökken, miként azt januárban tette - emeli ki Békés Gábor.
Mások úgy vélik, hogy az áruforgalmi hiány megugrása normális következménye a tavalyi folyamatoknak. A rossz év után a cégek növelik beruházási célú importjukat, ezt tükrözik a januári ipari termelés tegnap közzétett adatai is. A hó/hó alapon regisztrált 2,6 százalékos növekedés, a termelésnél kisebb értékesítés, valamint a belföldi eladásoknál gyorsabban növekvő export is ezt a nézetet támasztja alá - véli Zsoldos István, a CA-IB elemzője.
Máté Dániel

Máté Dániel
Máté Dániel

Ez is érdekelhet