A megkérdezett 218 élelmiszergyártó cég 69 százaléka úgy érzi, hogy az elmúlt három-négy évben nehezebb lett az együttműködés a kereskedelmi láncokkal, 53 százalékuk pedig attól tart, hogy a jövőben ez az együttműködés még komplikáltabb lesz - derül ki a GfK kutatásából. Kozák Ákos, a GfK Hungária Piackutató Intézet igazgatója a felmérés tegnapi prezentációján elmondta: a gyártók többsége hajlandó lenne társulni más gyártó cégekkel annak érdekében, hogy egységesen tudják érdekeiket képviselni a kereskedelmi láncokkal szemben. Ezek a társaságok ugyanis jelenleg úgy érzik: nemigen tudnak kihez fordulni szakmai tanácsért, segítségért, szakmai szervezeteikkel, érdekképviseletükkel nincsenek igazán megelégedve.
A kereskedői fölényt alátámasztják a GfK korábbi felmérései, amelyek szerint míg 1982-ben még csak 18 százalékos volt a megtermelt üzemi eredmény kiskereskedelmi aránya, 1990-ben és 1995-ben már 34, illetve 36 százalék, tehát az eredményből egyre kevesebb marad a gyártónál. Fentiek is hozzájárultak ahhoz, hogy a gyártó cégeknek már 11 százaléka társult hasonló terméket gyártó vállalattal, 19 százalékuk tervezi ezt, s 42 százalékuk szintén hajlandó lenne a társulásra, bár még nem tett ilyen irányú lépéseket. A gyártói pozíciók javítására már csak azért is szükség lenne, mert jelenleg a tervezett üzletek 7 százaléka hiúsul meg az érdekellentétek miatt, miközben az élelmiszeripar értékesítése körülbelül 1800 milliárd forint.
L. L.
