A MÁV idén 93,1 milliárd forint értékű beruházást hajt végre, s az összeg felét a pályavasútra, másik részét pedig a vállalkozó vasútra fordítják - mondta Pál József, a MÁV pályavasúti vezérigazgató-helyettese a potenciális befektetőknek tartott keddi fórumon. A forrást a MÁV saját keretéből, a központi költségvetésből származó összegből és hitelekből teremti elő.
Idén az Európai Befektetési Bank (EIB) hiteléből folytatódik a Budapest-Újszász-Szolnok vasútvonal felújítása, költségvetési forrásból történik a Budapest-Szob vasútvonal átépítése, illetve a Rákospalota-Újpest vasútállomás teljes korszerűsítése. ISPA-támogatásból megkezdődik az európai közlekedési folyosók részét alkotó Budapest-Cegléd-Szolnok, a Budapest-Győr-Hegyeshalom (második ütem) és a Zalalövő-Boba vonalak rekonstrukciója. Befejeződik a Nagytétény-Diósd-Érd és a Tiszalök-Görögszállás vonalszakaszok átépítése, s megkezdődik a Dombóvár-Kaposvár vonalszakaszok építésének versenyeztetése. Az állami tulajdonban lévő vasútvonalak felújítására kedvező feltételeket teremt az EU ISPA-támogatása, amely 2001 és 2007 között 380 millió euró értékben teszi lehetővé a magyarországi fejlesztéseket.
A beszerzések közül kiemelkedik a 10 kétáramnemű villanymozdony, valamint a 13 német ikerkocsi vásárlása. Az év első felében várható az orosz sínbusz prototípusának megérkezése. Idén EBRD-hitelből finanszírozzák 136 elővárosi kocsi felújítását, az első szerelvényeket 2002 közepén állítja forgalomba a MÁV. A Logisztikai Központ rendező pályaudvari része 2002-2003-ban EBRD-hitelből valósul meg, a kivitelező versenyeztetése megkezdődött.
Diószegi József
