Az évből mindössze egy hónap telt el, így elegendő adat hiányában egyelőre csak óvatos becslések adhatók a költségvetési bevételek idei alakulását illetően, az azonban megállapítható, hogy február 1-jéig a főbb adókból (áfa, szja, társasági adó) és járulékokból (tb-járulék és egészségügyi hozzájárulás) 13 milliárd forinttal nagyobb lett a bevétel, mint ami az előirányzatokból adódik. Az idei előirányzat 1,95 százalékkal haladja meg a tavaly befolyt összeget ezeknél a bevételi nemeknél, a tényleges növekmény azonban 5,3 százalék bő egy hónap leforgása alatt.
A tervezettnél kicsit döcögősebben indult az új év az áfabevételek szempontjából. Úgy tudjuk, hogy február 1-jéig 122,6 milliárd forint folyt be a költségvetésbe ebből az adónemből, míg egy évvel korábban már 150,7 milliárd forint volt a bevétel. Az eredményt rontotta, hogy február első napján több mint 18 milliárd forintot utaltak vissza az adózóknak, amivel az idén visszafizetett adó meghaladja a 94 milliárd forintot. Tavaly a hasonló időszakban mindössze 53 milliárd forint került vissza ezen a csatornán a visszaigénylőkhöz.
A megugró visszafizetés nehezen magyarázható azok után, hogy tavaly decemberben mintegy 40 milliárd forint áfa visszafizetését hozták előre. Másképpen ugyanis az áfabevételek szempontjából hagyományosan erős decemberben nem csak 50 milliárdos nettó bevételt könyvelt volna el a büdzsé. E logika alapján idén januárban alacsony visszautalással lehetett számolni, ám az adatok ennek ellenkezőjéről tanúskodnak. A jelek szerint teljes sebességen pörög az áfa-kiutalás a jogosultaknak, amiről tavaly ősszel a forint erősödésének ellensúlyozása miatt döntött a kormány.
B. Z.
