BUX 139341.14 0,03 %
OTP 45280 -0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az önkormányzatok negyven százaléka támogatásra szorul

Idén is az árvízzel leginkább sújtott Borsod és Szabolcs megyei települések jutottak a legnagyobb összegű támogatáshoz az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe került önkormányzatok számára kiírt pályázaton. Az önhiki-keret idei második fordulójában 724,58 millió forintot osztanak fel 157 helyhatóság között, míg 78 település kérelmét elutasították. Az első fordulóban 12,9 milliárd forinthoz jutottak a működési támogatásra szorult önkormányzatok.

2001. december 17. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Idén összesen 13,6 milliárd forint önhiki-támogatáshoz jutnak a működésüket meglévő forrásaikból finanszírozni nem képes önkormányzatok, miután az első fordulóban megítélt 12,9 milliárd forint után a napokban kihirdetett pénzügyminiszteri rendelet alapján további 724,8 millió forintot kapnak a jogosult települések. A költségvetésben az egész évre 10,5 milliárd forintos kiadással számoltak, a különbözetet az év közben lemondott normatív állami hozzájárulásokból és központosított előirányzatokból fedezik. Az önhikire felhasznált összeg az erre az évre tervezett összes működési kiadásnak, 642 milliárd forintnak a 2,1 százaléka, ami elhanyagolható nagyságrendnek tűnik, ám a pályázatra javarészt kistelepülések jelentkeznek, amelyeknek a költségvetésében jóval nagyobb arányt tesznek ki az ilyen támogatások.

A december 12-i Magyar Közlönyben megjelent lista szerint a második ütem során a legnagyobb támogatásban az ország keleti felén található megyék önkormányzatai részesültek. A Borsod-Abaúj-Zemplén és a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei helyhatóságok kapták a második fordulóban kiosztott 724,6 millió forint csaknem 60 százalékát. Az előző fordulóban felosztott 12,9 milliárd forint 40 százaléka szintén ebben a két megyében landolt. A legkevesebb pénzt, 2 millió forintot Veszprém megye kapta, ahonnan a pályázó két önkormányzatból csak Somlójenő nyert el támogatást. Az összesen valamivel kevesebb mint 3200 magyar települési önkormányzatból 1317 kapott idén önhiki-pénzt, vagyis a települések több mint 41 százaléka csak pótlólagos támogatással tudja biztosítani az intézményei működtetését.
Szakértők szerint a normatív alapú támogatási rendszerben elkerülhetetlen a kiegészítő működési támogatások alkalmazása, ám az erre szoruló önkormányzatok arányát már egészségtelenül nagynak tartják.
A teljes képhez tartozik, hogy a támogatásra jogosultak száma annak ellenére emelkedik, hogy az elmúlt években szigorították a pályázati feltételeket: a lakosságszámon, az egészségügyi, a szociális intézmények kihasználtságán múlik a támogatás elnyerése, ezenkívül nem kaphat önhikit az a település, amelyik nem vet ki helyi adót.
Tavaly az első ütemben 11, a másodikban 1,36 milliárd forintot osztottak fel. A megyék közül akkor is Borsod és Szabolcs jutott a legnagyobb támogatáshoz, együttesen 5 milliárd forinthoz. Idén már meghaladta az 5 milliárd forintot a térség önkormányzatainak fizetett pótlólagos működési támogatás összege. Az elmaradottság, az adófizető vállalkozók csekélyebb száma mellett a keleti megyéket az utóbbi évek természeti katasztrófái - árvíz, belvíz - is sújtották, ami tovább apasztotta a működési forrásaikat. A két évre szóló költségvetés alapján a jövő évi önhiki-keret 11,4 milliárd forint.
B. Z.

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet