BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Ötmilliárdos kiesést okoz a turisztikai hozzájárulás megszüntetése

Az őszi terrorcselekmények miatt visszaesett ugyan a luxusszállók vendégforgalma, ám az idegenforgalomból származó bevételek még így is szeptemberben 19, októberben pedig 16 százalékkal haladták meg az előző évit.

2001. december 11. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az USA-t ért terrortámadásoknak volt érezhető negatív hatásuk a magyarországi idegenforgalomra, a kiesés azonban nem rázta meg az ágazatot - jelentette ki Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár. Az idegenforgalomból származó bevételek szeptemberben ugyanis 19, októberben pedig 16 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi azonos időszakét.
Szeptember közepe óta jelentősen mérséklődött a Magyarországra irányuló tengerentúli - főleg amerikai, angol és japán - turistaforgalom. Ennek is következménye, hogy az ötcsillagos szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma 37 százalékkal csökkent októberben. A mégis növekvő devizaforgalom következtében az idei tízhavi bevétel eléri a 3,7 milliárd eurót, az aktívum pedig a 2,5 milliárdot, szemben az előző évi 3,1, illetve 2,2 milliárd euróval.
Az Országgyűlés által novemberben elfogadott zárszámadási törvény értelmében januártól megszűnik a vállalkozások turisztikai hozzájárulás-fizetési kötelezettsége. Idén az első tizenegy hónapban az érintett csaknem 22 ezer vállalkozás összesen 4,7 milliárd forintot fizetett be, ez meghaladja a tervezettet. A megszüntetés nyomán csaknem évi ötmilliárd forint marad a turisztikával foglalkozó vállalkozások zsebében. A forint árfolyamsávjának szélesítése miatti veszteségek ellensúlyozása nem befolyásolja a gazdaságfejlesztési célelőirányzat jövő évre előirányzott 28 milliárd forintos keretét.
(NAPI)

Molnár Csaba
Molnár Csaba

Ez is érdekelhet