Az USA-t ért terrortámadásoknak volt érezhető negatív hatásuk a magyarországi idegenforgalomra, a kiesés azonban nem rázta meg az ágazatot - jelentette ki Budai Zoltán turisztikai helyettes államtitkár. Az idegenforgalomból származó bevételek szeptemberben ugyanis 19, októberben pedig 16 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbi azonos időszakét.
Szeptember közepe óta jelentősen mérséklődött a Magyarországra irányuló tengerentúli - főleg amerikai, angol és japán - turistaforgalom. Ennek is következménye, hogy az ötcsillagos szállodákban eltöltött vendégéjszakák száma 37 százalékkal csökkent októberben. A mégis növekvő devizaforgalom következtében az idei tízhavi bevétel eléri a 3,7 milliárd eurót, az aktívum pedig a 2,5 milliárdot, szemben az előző évi 3,1, illetve 2,2 milliárd euróval.
Az Országgyűlés által novemberben elfogadott zárszámadási törvény értelmében januártól megszűnik a vállalkozások turisztikai hozzájárulás-fizetési kötelezettsége. Idén az első tizenegy hónapban az érintett csaknem 22 ezer vállalkozás összesen 4,7 milliárd forintot fizetett be, ez meghaladja a tervezettet. A megszüntetés nyomán csaknem évi ötmilliárd forint marad a turisztikával foglalkozó vállalkozások zsebében. A forint árfolyamsávjának szélesítése miatti veszteségek ellensúlyozása nem befolyásolja a gazdaságfejlesztési célelőirányzat jövő évre előirányzott 28 milliárd forintos keretét.
(NAPI)
