A határidős pénzpiacokon az euró január elsejei bevezetése, illetve 12 európai fizetőeszköz megszüntetése nem okoz érdemi változást - mondta lapunknak Ferencz Zsolt, az MKB Értékpapír és Befektetési Rt. határidős üzletkötője. Ez elsősorban azzal magyarázható, hogy az euró valutakosárba való bekerülésekor az üzletek jelentős része áttolódott e piacra. Olyannyira, hogy német márkára az utóbbi időben már nem is kötöttek üzletet, s a piac teljesen elhalt.
Különösen igaz ez 2000 januárjától, amikor is a Magyar Nemzeti Bank valutakosarába teljes egészében az eurót emelték be, ugyanis a Budapesti Árutőzsde devizaszekciójának szereplői 70-80 százalékban kamatprémium-spekulánsok. A fejleményeket mindezek mellett az tette lehetővé, hogy a határidős pénzpiacokon nincs fizikai szállítás, csak pénzügyi teljesítés.
A banközi devizapiacon némileg más a helyzet, hiszen ott vannak fizikai teljesítéssel záruló üzletek, igaz, ezek a forgalomnak csupán 2-3 százalékát teszik ki - nyilatkozta Gabai Gábor, az Erste Bank deviza-üzletkötője. Ezek elszámolása sem jelent azonban problémát, ugyanis a pénzintézetek 1999 január eleje óta a bankközi piacon még akkor is euróüzleteket kötöttek, ha a ügyféllel a most megszűnő valuták valamelyikében „egyeztek meg”. A bankközi piacon így már jó ideje nem forognak a nemzeti valuták.
(NAPI)
