Hamarosan kiderül, hogy melyik cég szállíthatja az M1-es és az M3-as autópályákon alkalmazandó, a kapus rendszert kiváltó elektronikus felügyeleti és ellenőrzési rendszer bevezetéséhez szükséges informatikai rendszert - mondta lapunknak Urbán György, a beruházásért felelős Belügyminisztérium (BM) Központi Hivatal vezetője. A BM nyolc társaságot hívott meg a gyorsított közbeszerzési eljárásra, s közülük négy, a Montana, a Siemens, a svájci Fittich és a német Getronics adott be ajánlatot. Urbán elmondta, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság elnökének a napokban született határozata szerint folytatható az októberben elkezdett közbeszerzési eljárás, a bizottság elnöke ugyanis a közelmúltban jogorvoslatot kezdeményezett (s egy időre felfüggesztette az eljárást), amelyben azt igyekezett feltárni, hogy az megfelel-e a közbeszerzési törvény előírásainak. Urbán szerint a júniusi kormányhatározatban meghatározott időre, január elsejére üzembe helyezhető a rendszer, amely összeveti az autópálya-matricák értékesítési hálózatában eladott vignetták adatait a pályát használók matricáinak adataival, kiszűri az illetéktelen használókat, s ezeket az adatokat átadja az autópálya üzemeltetőjének. A BM olyan ajánlatot kért, amely este, ködben, gyors hajtás mellett is képes az ellenőrzésre - egészítette ki Urbán. A beruházásra a kormányhatározat szerint 320 millió forint fordítható, a költségvetési fedezet biztosításáért a pénzügyminiszter felel. A kormányhatározat szerint január elején az M3-as autópályán, valamint az M1-es sztráda Győr-Hegyeshalom közötti szakaszán vezetik be az új rendszert, ami egy további fejlesztés első lépése. A BM olyan eszközökre kér ajánlatot, ami ekvivalens a későbbi - kiterjesztett - beruházások során alkalmazhatókkal, vagyis a minisztérium nem kívánja elkötelezni magát egyik pályázónak sem.
D. J.
