BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Júliusban öt százalékkal nőhetnek a gyógyszerárak

A gyógyszergyártók jövő júliusban a tervezett 2,8 százalékon felül további 2,1 százalékos áremelést érvényesíthetnek a tb által támogatott szereknél a tervezettől eltérő infláció miatt. Szakemberek szerint a gyógyszerkassza jövőre összességében legalább 30 milliárd forint többletforrásra szorul.

2001. október 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Egészségbiztosítási Alap idén várhatóan 182 milliárd forintot fordít gyógyszerkiadásokra, mivel az eredeti tervben szereplő 147 milliárd forint november elejére lényegében elfogyott (NAPI Gazdaság, 2001. október 10., 1-3. oldal). Miután a keret 35 milliárd forinttal való feltöltéséről a 2000. évi zárszámadási törvényjavaslatban rendelkeznek, amelynek parlamenti szavazása november 12-én várható, a kassza átmeneti forrásra szorul.

Információink szerint várhatóan 17 milliárd forint kamatmentes kölcsönhöz jut az alap, amiről a kormány ezen a héten dönthet. Ez az összeg bő egy hónapra elegendő forrás a gyógyszerkassza számára. Korábban 15-17 milliárdról volt szó, de végül a nagyobb összeg mellett döntöttek az előterjesztők. Ennek az oka az, hogy egy október 4-i kormányhatározat lehetőséget ad a patikák számára, hogy az év utolsó két hónapjában - egyszeri alkalommal - a haviról átálljanak a heti elszámolási rendre, ami tovább növeli az alap kiadásait. Az eljárás szerint a zárszámadásban szereplő 35 milliárd forintból ezt az összeget visszafizeti az alap, vagyis az átmeneti finanszírozás nem jelent többletforrást.
A gyógyszerkeret idei kiadásait a lakossági fogyasztás alakulásán túl meghatározta a gyógyszergyártókkal kötött hároméves megállapodás, amely az infláció alakulásához köti az ármegállapítást. Ez alapján július elsejével legfeljebb 6,3 százalékkal emelhették áraikat a cégek. A megállapodásban azonban rögzítették, hogy a tervtől eltérő infláció esetén a következő évben kompenzációban részesülhetnek a gyógyszergyártók. Miután idén a tervezett 6 százalékkal szemben 9,2 százalékos infláció várható, az már biztos, hogy a gyógyszercégek jövő júliusban a megállapodásban rögzített 2,8 százalékon felül további áremelést is érvényesíthetnek. Ennek mértéke 2,1 százalék, ami a Pénzügyminisztérium (PM) szerint 2002 második felében 1,5 milliárd forinttal növeli terven felül a gyógyszerkassza kiadásait. (Az idén júliustól érvényesített 6,3 százalékos áremelés az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerint 7-8 milliárd forintos többletkiadást jelentett).
Azt mind az egészségbiztosítási pénztárnál (OEP), mind a pénzügyi tárcánál elismerik, hogy a jövő évi gyógyszerkiadási keret nem lesz elég. Az előirányzatban 153 milliárd forint szerepel, ami csaknem 30 milliárddal marad el az idei várható kiadásoktól. A kormány azonban egyelőre nem kívánja megváltoztatni a 2002-es költségvetést. Az OEP munkatársa lapunknak elmondta, hogy a gyógyszerkasszának az idei kiadásokat bázisnak tekintve legalább 30, de inkább 40 milliárd forint többletforrásra lesz szüksége jövőre. Szerinte tovább emelheti a kiadásokat, ha új gyógyszereket fogad be a biztosítás.
Baka Zoltán

Baka Zoltán
Baka Zoltán

Ez is érdekelhet