Az Egészségbiztosítási Alap idén várhatóan 182 milliárd forintot fordít gyógyszerkiadásokra, mivel az eredeti tervben szereplő 147 milliárd forint november elejére lényegében elfogyott (NAPI Gazdaság, 2001. október 10., 1-3. oldal). Miután a keret 35 milliárd forinttal való feltöltéséről a 2000. évi zárszámadási törvényjavaslatban rendelkeznek, amelynek parlamenti szavazása november 12-én várható, a kassza átmeneti forrásra szorul.
Információink szerint várhatóan 17 milliárd forint kamatmentes kölcsönhöz jut az alap, amiről a kormány ezen a héten dönthet. Ez az összeg bő egy hónapra elegendő forrás a gyógyszerkassza számára. Korábban 15-17 milliárdról volt szó, de végül a nagyobb összeg mellett döntöttek az előterjesztők. Ennek az oka az, hogy egy október 4-i kormányhatározat lehetőséget ad a patikák számára, hogy az év utolsó két hónapjában - egyszeri alkalommal - a haviról átálljanak a heti elszámolási rendre, ami tovább növeli az alap kiadásait. Az eljárás szerint a zárszámadásban szereplő 35 milliárd forintból ezt az összeget visszafizeti az alap, vagyis az átmeneti finanszírozás nem jelent többletforrást.
A gyógyszerkeret idei kiadásait a lakossági fogyasztás alakulásán túl meghatározta a gyógyszergyártókkal kötött hároméves megállapodás, amely az infláció alakulásához köti az ármegállapítást. Ez alapján július elsejével legfeljebb 6,3 százalékkal emelhették áraikat a cégek. A megállapodásban azonban rögzítették, hogy a tervtől eltérő infláció esetén a következő évben kompenzációban részesülhetnek a gyógyszergyártók. Miután idén a tervezett 6 százalékkal szemben 9,2 százalékos infláció várható, az már biztos, hogy a gyógyszercégek jövő júliusban a megállapodásban rögzített 2,8 százalékon felül további áremelést is érvényesíthetnek. Ennek mértéke 2,1 százalék, ami a Pénzügyminisztérium (PM) szerint 2002 második felében 1,5 milliárd forinttal növeli terven felül a gyógyszerkassza kiadásait. (Az idén júliustól érvényesített 6,3 százalékos áremelés az Országos Egészségbiztosítási Pénztár szerint 7-8 milliárd forintos többletkiadást jelentett).
Azt mind az egészségbiztosítási pénztárnál (OEP), mind a pénzügyi tárcánál elismerik, hogy a jövő évi gyógyszerkiadási keret nem lesz elég. Az előirányzatban 153 milliárd forint szerepel, ami csaknem 30 milliárddal marad el az idei várható kiadásoktól. A kormány azonban egyelőre nem kívánja megváltoztatni a 2002-es költségvetést. Az OEP munkatársa lapunknak elmondta, hogy a gyógyszerkasszának az idei kiadásokat bázisnak tekintve legalább 30, de inkább 40 milliárd forint többletforrásra lesz szüksége jövőre. Szerinte tovább emelheti a kiadásokat, ha új gyógyszereket fogad be a biztosítás.
Baka Zoltán
