Bár van elfogadott agrár-környezetvédelmi program (nakp), vélhetően csak késő ősszel tudjuk elindítani - mondta Turi-Kovács Béla környezetvédelmi miniszter tegnap, az Európai Környezetvédelmi Iroda szervezésében Magyarországon megrendezett többnapos EU-bővítési konferencia szünetében tartott sajtótájékoztatón. A miniszter lapunknak elmondta, hogy a program 900 millió-1 milliárd forint forrással indul, szemben a korábban tervezett 6,5 milliárd forinttal, ennek azonban az agrárgazdaságot ért természeti eredetű károk is okai.
A kormányoknak növelniük kell a környezetvédelemre fordítható forrásokat - jelentette ki Schmuck Erzsébet, a Magyar Természetvédők Szövetsége elnöke, az Európai Környezetvédelmi Iroda - az EU legbefolyásosabb zöld lobbiszervezete - alelnöke, aki egyúttal felhívta a figyelmet, hogy az uniós környezetvédelmi joganyag átvétele után sokba a végrehajtás kerül majd. Korábbi számítások szerint környezetvédelemre 2500 milliárd forintot kellett volna fordítani, mostanra azonban ez csökkent. Turi-Kovács ennek kapcsán leszögezte: most a legfontosabb az strukturális alapok fogadására való intézményi felkészülés.
László Levente
