Lapunk értesülése szerint várhatóan a Külkereskedelmi Tájékoztató legközelebbi számában ismertetik a szlovén kormány búzaimportra vonatkozó rendeletét. Az ez év szeptember 13-i keltű 424–37/2001–1. számú rendelet szerint idén szeptember 15-től autonóm vámcsökkentési intézkedés keretében vámmentesen, illetve lefölözés – 0 százalékos értékvám – nélkül vihető be Szlovéniába étkezési búza, 40 ezer tonnáig.
A szlovénok évente meghirdetnek ekkora vámmentes búzaimportot állami tartalékaik feltöltése céljából – kommentálták az intézkedést lapunknak külkereskedelmi szakemberek. A CEFTA-országokból érkező – így a magyar – búza importvámja 15 százalék, de lefölözést a szlovénok a CEFTA-búzára nem alkalmaznak.
Makay György, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és -kereskedők Szövetsége főtitkára szerint a térségben alacsony külpiaci árak alakultak ki – a kereskedők tonnánként 14 ezer forint alatti árat kínálnak, annyiért azonban nem adják a termelők –, de a versenyképes gabonaértékesítést akadályozza a magas szállítási költség és az erős forint is. Kelemenné Visky Katalin, a Gabona Rt. vezérigazgatója szerint a megtermett étkezési minőségű búzát már felvásárolták a hazai malmok.
L. L.
