Ágazati szakértők szerint a tej és a tejtermékek belföldi fogyasztása idén 5 százalékkal is csökkenhet a tavalyihoz képest, ami csaknem 100 millió liter többlet tejfelesleget okoz az eddig is tervezett mintegy 300 millió literen felül. Ez utóbbinak a piacra jutását megoldotta volna a tejágazat, az extratöbblet miatt azonban állami támogatást tartanak szükségesnek. Arról nem beszélnek, hogy a túltermelést - a nyári szezonalitáson túl - az állam is generálta azzal, hogy a tehenes gazdáknak néhány éve nyereségessé tette a tejtermelést. Szakértők úgy látják, túl könnyű a belső fogyasztás visszaesését okolni a tejtöbbletért, ha az idei első félévi tejágazati export mennyiség és a felvásárlási ár lényegében azonos volt a múlt év azonos időszakáéval, s az előbbi - az Agrárgazdasági Kutató és Informatikai Intézet (AKII) adatai szerint - több mint 3,5 ezer tonnával még nőtt is az előző év azonos időszakához képest. A takarmányárak ugyanis 40-50 százalékkal emelkedtek egy év alatt, ami az uniós gabonarendtartás bevezetése halogatásának is betudható.
Mindezek persze együtt járultak hozzá ahhoz, hogy az ország szarvasmarha-állománya 2001. augusztus 1-jén 791 ezer állat volt - 13 ezerrel kevesebb, mint 2001. április 1-jén -, a múlt év augusztus 1-jei megfigyelés óta pedig a szarvasmarhák száma 54 ezerrel csökkent. A KSH adatai szerint a másfél hónapja 377 ezres tehénállomány tavaly augusztus óta 13 ezerrel, április 1-jéhez képest pedig 3 ezerrel csökkent. A belső fogyasztás apadását a fogyasztói árak is indokolják. Az AKII adatai szerint a termelői nyerstej literenkénti felvásárlási ára idén januárban 70,4 forint volt, júliusban már csak 67,7 forint - azaz romlott a tejtermelők nyereségessége, helyenként veszteség is lehet-, miközben a 2,8 százalékos zsírtartalmú, literes kiszerelésű dobozos tej fogyasztói ára a januári 114 forintról júliusra 126 forintra növekedett. Júliusban a kereskedelmi árrés a tejfölnél és a dobozos tartós tejnél volt a legnagyobb, átlagosan 60,3, illetve 56,4 százalék. Az agrártárca szakértői azt sem tudnák megmondani, hogy mennyi tejtöbblet lett volna, ha mondjuk nem csökken, hanem nő a szarvasmarha-állomány - pedig a minisztérium terveiben utóbbi szerepel már évek óta.
László Levente
