BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Tilos a fokozottan védett erdők gazdasági hasznosítása

A Környezetvédelmi Minisztérium (KöM) Természetvédelmi Hivatala erdőrezervátum-programjának első szakasza a közeljövőben lezárul. Az erdőrezervátummá nyilvánítás azonban sérti a tulajdonosok érdekeit, hiszen korlátozott fakitermelésen és vadászaton kívül ezeknek az erdőknek mindenféle hasznosítása tilos, még gombát sem szabad szedni.

2001. szeptember 14. péntek, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Befejezéséhez közeledik a KöM Természetvédelmi Hivatala erdőrezervátum-programjának első szakasza - tudtuk meg Temesi Gézától, a KöM Természetvédelmi Hivatalának osztályvezetőjétől. A program célja a hazai erdőrezervátum-hálózat kialakításához megfelelő erdőterületek kiválasztása, azok védettségének előkészítése, majd a kiválasztott térségek erdőrezervátummá nyilvánítása, továbbá az állapotfelvétel, a hosszú távú fenntartási tervek kidolgozása és a kutatás.
Az erdőrezervátum két zónából áll. A kiemelkedő természetvédelmi értéket jelentő erdei ökoszisztéma közvetlen megóvását az úgynevezett magterület szolgálja, amely mindig fokozottan védett természeti terület és benne teljes használati korlátozás érvényesül.

A magterületet körülvevő védőzóna védett vagy fokozottan védett terület, ahol az állandó védő funkciót biztosító és a természetvédelmi céloknak is megfelelő, természet közeli erdőgazdálkodás folytatható.
A magyarországi hálózatot 63 erdőrezervátum alkotja összesen 13,1 ezer hektár területtel, ebből 3665 hektár a magterület, s 9435 hektár a védőzóna. A 63 kijelölt területből 49 erdőrezervátummá nyilvánítása már megtörtént, 14 kijelölt terület esetében pedig folyamatban van az eljárás. Az összes kijelölt rezervátumterület az ország teljes, 1,7874 millió hektáros erdőterületének 0,7 százaléka, a magterület pedig 0,2 százaléka, utóbbi gazdasági jelentősége tehát csekély.
Temesi szerint a programot az erdőgazdálkodók is segítik. Ezzel ellentétben az utóbbi időben olyan hírek terjedtek el, hogy az erdőrezervátummá nyilvánításban ellenérdekelt tulajdonosok minden követ megmozgatnak a procedúra megakadályozása érdekében. A tulajdonosok szerint a hivatal titkolja a védetté nyilvánítandó területek adatait, mert attól tart, hogy sokan a fák kivágásától sem riadnának vissza, ha megtudnák, hogy erdejük a jövőben semmilyen hasznot nem hajthat nekik. Az erdőrezervátumok területén ugyanis általában tilos mindennemű fő- vagy mellék-haszonvételi tevékenység. Az erdőtörvény szerint a fakitermelés és a vadászat korlátozottan engedélyezett, minden más tevékenység tilos, még a gombaszedés vagy a fenyőgyanta összegyűjtése is. Sok helyütt még nagyobb kár éri a tulajdonosokat azzal, hogy az erdőrezervátum területe üdülési, sportolási célból sem vehető igénybe, kirándulni is csak a kijelölt utakon lehet.
Temesi Géza szerint az erdőrezervátumok kijelölése és fenntartása erdőgazdálkodói érdek is, mert az ott folyó kutatások eredményei is hozzájárulnak a természet közeli gazdálkodás korszerű módszereinek a kidolgozásához. Emiatt az erdőgazdálkodók a rezervátumok kijelölését általában támogatják.
László Levente

Tóth Levente László
Tóth Levente László

Ez is érdekelhet